24. november 2010 kell 10:47

Saksa majandus on eufoorias

Saksa ettevõtjad ei lase end eurokriisist häirida – Müncheni Ifo-instituudi ärikliimaindeks tõusis novembris kõrgeimale tasemele pärast Saksamaade ühinemist.

„Usaldus näib olevat piiritu“ ja „majandus nii eufooriline kui viimati aastal 1991“, kirjutavad ajalehe Die Welt ja ajakirja Der Spiegel veebiväljaanded. Ifo-ärikliimaindeks tõusis novembris üllatuslikult 109,3 punktile. Tegemist on kõrgeima punktisummaga kahe Saksamaa ühinemisest saadik ehk siis aastast 1991.

Küsitletud ettevõtete juhid hindavad headeks nii järgmise kuue kuu väljavaateid kui ka hetkelist ärikliimat. „Saksa majandus kerib end järjest kõrgemale,“ ütles Ifo president Hans-Werner Sinn.

Kliima paranes kõigis suuremates majandusharudes tööstusest ehituse, hulgi- ja jaekaubanduse ning teenusteni.

Saksa majandus kasvas kolmandas kvartalis 0,7 protsenti – see on pea kaks korda rohkem kui eurotsooni keskmine 0,4. Ekspordi ja investeeringute kõrval kasvatas majandust ka eratarbimine.

Saksa valitsus ennustab selle aasta majanduskasvuks 3,4 protsenti, mis aga tuleval aastal kahaneb 1,8 protsendile. Kantsler Angela Merkel ütles eile, et – kui kõike õigesti tehakse – on võimalikud mõistlikud kasvuprotsendid“.

Ifo eksperdi Klaus Abbergeri sõnul on kasv jätkusuutlik ja laiapõhjaline. Mitmete eurotsooni riikide kriis jätab Saksa ettevõtjad veel külmaks. „See ei mõjuta seni veel ärisid,“ ütles Abberger Reutersile. Ekspordiootused on küll pisut kahanenud, kuid kokkuvõttes ikkagi veel kõrgel tasemel. Lisaks mängib üha enam rolli siseturu nõudlus. Paraneb ka tööturu olukord.

Ifo instituut küsitleb ärikliima hindamiseks igal kuul ligikaudu 7000 ettevõtet.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum