24. november 2010 kell 21:00

Saksa majandus püsib eufoorias

Majanduskasvu veavad tugev sisetarbimine ja kojupöörduvad investeeringud. "Usaldus näib olevat piiritu" ja "majandus on nii eufooriline kui viimati aastal 1991", kommenteerisid Saksa majanduse seisu suurimad üleriiklikud väljaanded Die Welt ja Der Spiegel.

Ifo ärikliimaindeks tõusis novembris üllatuslikult 109,3 punktile, võrdluseks oli see oktoobris 107,7 punkti.

Küsitletud ettevõtete juhid hindavad heaks nii järgmise kuue kuu väljavaateid kui ka hetkelist ärikliimat. "Saksa majandus kerib end järjest kõrgemale," ütles Ifo president Hans-Werner Sinn. "Investeerimine on tugev, sest lõppemas on kapitalieksport Saksamaalt Kreekasse, Suurbritanniasse või USAsse," lisas ta intervjuus Bloombergile.

Saksa majandus kasvas kolmandas kvartalis 0,7 protsenti - see on pea kaks korda rohkem kui eurotsooni keskmine 0,4. Ekspordi ja investeeringute kõrval kasvatas majandust ka eratarbimine. Saksa valitsus ennustab selle aasta majanduskasvuks 3,4 protsenti, mis aga tuleval aastal kahaneb 1,8 protsendile. Kantsler Angela Merkel ütles eile, et - kui kõik õigesti tehakse - on võimalikud "mõistlikud kasvuprotsendid".

Ifo eksperdi Klaus Abbergeri sõnul on kasv jätkusuutlik ja laiapõhjaline. Mitme eurotsooni riigi kriis jätab Saksa ettevõtjad veel külmaks. "See ei mõjuta seni veel ärisid," ütles Abberger Reutersile. Ekspordiootused on pisut kahanenud, kuid ikkagi kõrgel.

Saksamaa oli ja jääb 16-liikmelise eurotsooni veduriks, ütles Bloombergile ING ökonomist Brüsselis Carsten Brzeski. "Keset viimaseid turbulentse finantsturgudel ja võlakriisi eurotsoonis näib Saksamaa majandus olevat õnnesaar".

Saksa suured autotootjad BMW AG ja Daimler AG Mercedes-Benz plaanivad lühendada jõulupühasid oma tehastes, et jõuda täita üha kasvavaid tellimusi uutele mudelitele. Juba praegu ollakse tootmisvõimsuse piiril.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum