"Inimese privaatsus ja suveräänsus peab olema eraldi kirjeldatud ja selle läbi tagatud. Vastasel korral jäävadki pervod tungima meie kodudesse ja eraellu, põhjendades seda avaliku huviga, samas rahuldades selle varjus oma isiklikke tõsiseid vaimseid puudeid. Inimese privaatsus peab olema ülimuslik, nagu põhiseaduses kirjas, muidu pole sellel riigil mõtet," põhjendas ka järgmisesse riigikokku kandideeriv Rahumägi Facebookis.
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Kalle Laanet märkis, et uut seadust privaatsuse kaitseks pole vaja - põhiseadus ju ütleb, millised on inimese põhiõigused ja vabadused ning kuidas neid saab piirata. "Kodaniku põhiõigust ja vabadust on võimalik piirata või häirida ainult seadusest tulenevatel põhjustel - näiteks riigi julgeolek ja kuritegevuse vastu võitlemisel," lisas ta.
Laanet märkis, et kui me räägime privaatsuse häirimisest ja et meedia on üle piiri läinud, on ju praeguses kontekstis olemas väga palju kirutud ja räägitud allikakaitse seadus. "Alati on võimalik kohtusse minna," lisas ta.
Reformierakonna peasekretär Kristen Michal leiab, et inimeste privaatusus on valdkond, mis pigem vajab aega, taktitunnet ja praktikat kui uusi seadusi. "Nii et privaatsusseadust ma lähitulevikus tulemas ei näe," lisas ta.
Reformierakond pole Michali sõnul privaatsuse seaduse vajadust arutanud ja seetõttu saab ta anda vaid isikliku seisukoha. Ta ütles, et inimeste privaatsus on oluline põhiseadusega kaitstud õigus, mida tohib riivata vaid teatud juhtudel. "Usun, et igaüks tajub seda piiri erinevalt, nagu Jaanus Rahumägi puhul selgus, on ta kõik nõuetekohaselt deklareerinud riigikogu komisjonile ja põhjust selleks riiveks tegelikult ei ole," märkis Michal.
Põhiseaduslikke väärtusi tuleb Michali sõnul kaitsta, kuid arvestada tuleb ka avalikkuse põhjendatud teabesooviga kõrgel riiklikul positsioonil olevate isikute puhul.
Riigikogu rahanduskomisjoni liige Margus Tsahkna (IRL) märkis, et midagi konkreetset Jaanus Rahumägi idee kohta on raske öelda, kuna ta pole näinud, milline see seadus olla võiks. "Avaliku elu tegelastel on see piir alati hägune, kus läheb piir privaatsuse ja avalikkuse huvi vahel," tõdes Tsahkna.
Seotud lood
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.