Kadrin Karner • 21. detsember 2010 kell 11:19

President: Eesti eristub julguse ja uuenduslikkusega

Eestit eristavad teistest saatusekaaslastest otsustavus, julgus, riskialdis lähenemine ja valmisolek alustada täiesti uut- ja teistmoodi, ütles president Toomas Hendrik Ilves.

Oleme jõudnud Eesti uuema ajaloo järjekordsesse pöördepunkti, seisame euroala lävel, rääkis ta täna Lauluväljaku klaassaalis konverentsil "Kuidas hinnata Eesti edu".

"Vaadates ajas tagasi ja võrreldes end oma kunagiste niinimetet idabloki saatusekaaslastega, on Eesti otsuseid sageli esile toodud kui julgeid ja uuenduslikke. Seda kinnitavad pea kõik teadlased, kes on uurinud postkommunistlike riikide arengut,“ ütles Ilves.

"Esile tõstetakse küll erinevaid reforme, ent sõnum on sarnane: Eestit eristavad teistest saatusekaaslastest otsustavus, julgus, riskialdis lähenemine ja valmisolek alustada täiesti uut- ja teistmoodi," lisas ta.

Ilves märkis, et lähenevate valimiste eel on põhiküsimus, mida teha, mitte kuidas teha. "Valede asjadega tegelemiseks pole meil aega. Selleks areneb maailm liiga kiiresti ja strateegilisi möödalaskmisi ei anta andeks," rõhutas ta.

Eesti vajab lahendusi, mitte visioone, ütles president ning sõnas, et vastasel juhul istume 20 aasta pärast jälle siin saalis ja isegi konverentsi pealkirja pole vaja muuta.

Ilvese sõnul oodatakse Eestit euroalasse ning krooni tulekuga alanud üleminekuaeg saab euro tulekuga otsa. "See lõpetab iga-aastase gripilainena leviva jutu krooni devalveerimisest. Küll on aga selge, et koos euroga muutub laiem taustsüsteem, meil on kergem end teistega võrrelda. Kõiges muus peame muidugi ise pingutama, et oma probleemidega hakkama saada," ütles president.

Hetkel kuum