Sirje Rank • 20. jaanuar 2011 kell 7:50

Cameron loob Põhjalast Euroopas avangardi

Londonis algas täna pretsedenditu Põhjala ja Balti riikide tippkohtumine, millest lisaks peaministritele võtavad osa visionäärid ja ettevõtjad, et vabas vormis ideid vahetada ja võrrelda, mida ühes või teises riigis innovatsiooni edendamiseks, rohelise tehnoloogia juurutamiseks või soolise võrdsuse tagamiseks tehtud on.

Kokku tulnud riike iseloomustab liberaalne mõtlemisviis, tugev toetus vabale turumajandusele ning range eelarvepoliitika. Idee on maha märkida võimalik kasvustrateegia miks mitte ka ülejäänud Euroopa jaoks.

Avapöördumises ütles eile Eesti, Läti, Leedu, Islandi, Taani, Norra, Soome ja Rootsi peaministreid õhtusöögil võõrustanud Suurbritannia peaminister David Cameron, et neil riikidel on ühine suhtumine majandusse, mis paljust muust Euroopast erineb.

„Me loome ettevõtteid. Me kaasame innovatsiooni. Me mõistame roheliste tehnoloogia potentsiaali majanduskasvus. Ajal, mil suur osa Euroopast vajab hädasti fundamentaalseid majandusreforme, on arukas kokku tulla meie kõigi majanduste huvides: see on kui avangard hõive ja kasvu tagamiseks,“ ütles Cameron.

Täna hommikul alanud seminari teemad keskenduvad kolmele valdkonnale: tehnoloogia ja innovatsioon; töö-, perepoliitika ja võrdõiguslikkus ning roheline majandus.

Eesti ettekanded puudutavad eelkõige IT valdkonda ja e-teenuseid ning ühiskonnas ettevõtlikkuse edendamist. Rootsist on Londonis teiste seas uudse muusikateenuse Spotify juht, kes tutvustab, kuidas varem piraatidega seostatud tarkvarast sai legaalne edulugu, Läti esindajad jagavad kogemusi nii rangest säästkuurist tõuke saanud uudsetest kodanikualgatustest kui sellest, kuidas näiliselt nišiideest – edendada traditsioonilist orgaanilist toitu – sai edukas koostöö suure korporatsiooniga.

Tänane Financial Times kirjutab, et David Cameron on tahtnud üritusest mulje jätta kui põhjamaisest hubasest ideedevahetusest, Euroopas aga kahtlustatakse, et Cameron on loomas euroskeptilistest ja USA-meelsetest riikidest „põhjaliigat“, et kammitseda Brüsseli võimu ja Euroopa Liidu kulutusi.

Soome rahandusminister Alexander Stubb nimetab FT-le Cameroni korraldatud tippkohtumist osavaks sammuks. „Ta otsib ELis liitlasi. Väikesed liikmesriigid on alati meelitatud, kui suured nende poole pöörduvad,“ ütles Stubb. „See ei ole võimuliit, pigem sõprade kokkutulek. Meie jaoks on Suurbritannia oluline riik Euroopa Liidus ja maailma areenil. Suuri sõpru on vaja. See on meile kasuks,“ ütles Stubb.

Eelkõige on kohtumise eesmärk siiski olla ideede ja koostöö katalüsaatoriks, ütles Suurbritannia suursaadik Eestis Peter Carter.

Hetkel kuum