Sirje Rank • 18. jaanuar 2011 kell 4:26

Cameron otsib ideid Põhjalast ja Baltimaadest

Briti peaminister David Cameron võõrustab homme Londonis kaheksa Balti ja Põhjala riigi peaministrit, et põhjamaiselt vabas vormis ideid vahetada ning otsida uudseid lahendusi majanduse ja ühiskonna ees seisvatele probleemidele.

„Tegemist on täiesti uudse ja unikaalse koostöövormiga,“ ütles Suurbritannia suursaadik Eestis Peter Carter. „See ei ole diplomaatiline poliitiline jututuba,“ ütles Carter, eesmärgiks on konkreetsed algatused ja lahendused, mis inimeste elu paremaks teeks.

„David Cameron on tõsiselt huvitatud sellest, et Põhjala ja Balti riikide kogemusest õppida, ütles Carter. Need on kõik avatud majandusega riigid, mis on lahti uutele ideedele.

Valitsusjuhtidega koos on Londonisse kutsutud ettevõtluse esindajad ja visionäärid – Eesti delegatsiooni kuuluvad teiste seas infotehnoloog Linnar Viik, kaubandus-tööstuskoja peadirektor Siim Raie ja Tartu Ülikooli professor Mati Karelson.

Kokku tulemise idee sündis läinud aasta sügisel David Cameroni ja Rootsi peaministri Fredrik Reinfeldti kohtumisel. Mehed on mõtteid vahetanud ja koostööd teinud juba enne seda kui David Cameronist sai läinud aasta kevadel Briti peaminister.

Kohtumise eesmärk on vahetada ideid, kuidas uute väljakutsete ees asju teistmoodi teha ja üksteiselt õppida. Eesti viib Londonisse eelkõige oma kogemused ja ettepanekud e-teenuste ja Euroopa ühtse digitaalse turu loomise vallas.

„Minu ettekanne käsitleb ELi turu nelja põhivabadust infoühiskonna kontekstis ning lisab juurde ettepaneku kehtestada 5. põhivabadus info ja teadmiste vaba liikumise tagamiseks,“ ütles Linnar Viik. Praegu on üsna tavaline, et info ELis inimestega üle riigipiiride kaasa ei liigu – olgu tegemist kutseoskuste või pensioniõigustega – ning et mingi digiteenuse kasutamiseks tuleb end „valetada“ poolakaks või soomlaseks.

Hannes Astok tutvustab Londonis Eesti kogemust e-valimistega, Madis Tiik Eesti e-tervise projekti ning Mati Karelson uudset tehnoloogiat ainete omaduste prognoosimisel, mis võiks ettevõtetele anda väga suurt säästu. Siim Raie annab ülevaate aruteludest Eestis, kuidas tõsta inimeste ettevõtlikkust. „Eelkõige lähen aga ise õppima,“ märkis Raie.

Euroopa Liidu välistest riikidest on Londonisse kutsutud ka Islandi ja Norra esindajad.

Hetkel kuum