Nokia kümnendi nõrgim kvartal?

Fredy-Edwin Esse, California 26. jaanuar 2011, 11:25

Läinud aastal uue tegevjuhi saanud maailma suurim mobiiltelefonide tootja Nokia Oyj võib homme teatada viimase kümnendi kõige kehvemad neljanda kvartali tulemused.

Tegemist on Microsoftist värvatud uue tegevjuhi Stephen Elopi esimese täiskvartaliga, mille sisse jääb ka Nokia uue N8 nutitelefoni turuletoomine. See aga ei ole analüütikutele piisav, et häid tulemusi prognoosida, sest kasumi languseks ennustatakse 44%, mis on ristivastupidine Apple'i 78%-se kasumikasvuga. 

Bloombergi poolt küsitletud 23 analüütiku prognooside kohaselt kukub Nokia neljanda kvartali puhaskasum läinudaastaselt 948 miljonilt eurolt 529 miljoni euroni. Sellest väiksema neljanda kvartali kasumi teenis Nokia viimati 2001. aastal, kui firma teenis 450 miljonit eurot.

"Firma oleks pidanud neljandas kvartalis võitma N8 turuletulekust ning teistest uutest nutitelefonidest, kui esile on kerkinud uued väljakutsed," ütles SEB Enskilda analüütik Mats Nyström Bloombergile. "Investorite veenmiseks, et firma on õigel rajal, läheb vaja märksa enamat, kui lihtsalt uus tooteportfell."

Elop võib samas alles tuleval kuul Londonis toimuval aktsionäride üldkoosolekul tutvustada enda plaane Soome firma langeva turuosa pidurdamiseks. Alates iPhone'i avalikustamisest on Nokia turuosa kahanenud 10 protsendipunkti võrra 30% peale. Peamised ülesanded Elopi ees seisnevad Nokia tarkvara platvormide lihtsustamises, uute kolmanda osapoolte rakenduste ligimeelitamises ning hinnakonkurentsiga tegelemises.

Alates Elopi ametisse astumises 21. septembril 2010 on Nokia aktsia kukkunud 0,8%, samas kui pearivaalid Apple ja Google on tõusnud vastavalt 29% ja 30%. Nokia turuväärtuseks on praeguse aktsiahinna alusel 28,7 miljardit eurot. Apple'i turuväärtus on hetkel ca 10 korda suurem ning firmal on ainuüksi vabu rahalisi vahendeid peaaegu sama palju, kui on Nokia turuväärtus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. January 2011, 11:25
Otsi:

Ava täpsem otsing