Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Mõni firma pole Egiptuses raskusi kohanud
Rahutused Egiptuses mõjutavad ka Soome ettevõtteid, aga näiteks sinna vastsündinute jälgimissüsteeme importiv Turu firma pole mingeid muutusi tunnetanud, kirjutab Yle Uutiset.
Ettevõtte tegevjuht Kauko Lamminpää oma projektist palju ei räägi. „Meil pole mingeid raskusi olnud,“ märgib ta vaid.
Ettevõte tõi küll kaks soomlasest töötajat kodumaale, nagu välisministeerium soovitas. „Neil polnud küll ka Egiptuses häda midagi. Ainuke katsumus, mida nad kogesid, oli pikk ootamisaeg Kairo lennujaamas,“ ütleb Lamminpää.
Soome nõustamisorganisatsiooni Finpro Aafrika piirkonna juhi Seppo Keräneni sõnul tegutseb Egiptuses umbes 50 Soome ettevõtet.
Kriis on mõjutanud Soome saeveskeid, mis on katkestanud puidu ekspordi Egiptusesse. Sidefirma Nokia Siemens Network evakueeris oma töötajad Dubaisse.
Keräneni sõnul võib opositsiooni soovitav võimuvahetus väljenduda nende kasutatud kontaktisikute vahetumise. „Asemele tulevad inimesed ei pruugi midagi teada Soomest ja riigi ettevõtetest. Nii tuleb müügi ja turundusega otsast peale hakata,“ arutleb ta.
Kriis Egiptuses kõigutab turge ja kergitab nafta hinda – täna plaanivad teist nädalat protestivad meeleavaldajad Kairos miljoni osalejaga protestimarssi, et sundida president Hosni Mubarakit võimult lahkuma.
Välisministeerium soovitab jätkuvate rahutuste ja meeleavalduste tõttu Egiptusesse mitte reisida. Meeleavaldused jätkuvad Kairos ja Aleksandrias ning teistes suuremates linnades.
Kulla hind tõusis kolmandas kvartalis viimase kaheksa aasta kiireimas tempos, jõudes septembris ka värskete rekorditeni. Kas praeguses tõusutsüklis on kullal veel ruumi kallineda ja mis saab edasi järgnevatel aastatel?