Üks ja sama dividend, erinev tulumaks

Raivo Sormunen 07. veebruar 2011, 00:00

Kui sel kevadel Soome või Rootsi firmast teenitud dividendidelt on enne LHV Panka jõudmist kinni peetud 30% tulumaksu, siis SEBs ja Swedbankis pääseb vaid 15protsendise maksuga. Samas ka alles 2009. aastal võeti Swedbanki klientidelt Soomes teenitud dividendide pealt 28% tulumaksu, kuid aastaga on pangal õnnestunud klientide jaoks dividendide saamine soodsamaks muuta.

Swedbanki kodu- ja välismaiste institutsionaalsete klientide teenindamise üksuse juhi Aini Veskiväli sõnul lähtutakse dividendide väljamaksmisel välisturu seadustest ning panga alamhalduri poolt kehtestatud nõuetest ja pakutavatest teenustest. "Teatud turgudel on alamhalduri ja panga koostöös võimalik rakendada kliendi residentsusest lähtuvat soodsamat maksumäära," märkis Veskiväli.

Väga soodne on dividende saada nii Swedbanki kui ka LHV kaudu aga Londoni börsil noteeritud firmadelt, kus enamikul juhtudel on väljamakstud dividendid maksustatud nullprotsendise tulumaksumääraga.

Kui meie seaduste kohaselt peaks maksustamata välisdividendid minema Eestis 21protsendise tulumaksu alla, siis Veskiväli sõnul Suurbritannia dividendidelt siiski tulumaksu tasuda ei tule, sest Suurbritannia firmad peavad enne dividendide väljamaksmist 10% maksu kasumist juba kinni ehk dividendid on juba maksustatud emitendi tasemel.

Mitme muutujaga võrrand. LHV maaklertegevuse juht Alo Vallikivi kinnitab, et dividendide tulumaksu teema on väikeinvestori jaoks üsna keeruline ning maksustamine sõltub tihti väga mitmest detailist. Enamasti peab dividendi saaja ise maksutagastust taotlema asuma.

Vallikivi sõnul võib tulumaksumäär pankade lõikes erineda, kuna välispartneritega sõlmitud lepingud on erinevad. "Enamasti hoitakse väärtpabereid välismaakleri juures esindajakontol, kus võivad olla segamini eraisikute, firmade, residentide ja mitteresidentide väärtpaberid, mis tähendab, et automaatselt ei saa kontol olla madalam maksumäär."

Maksu- ja tolliamet pankade erinevalt kohaldatud tulumaksumääras probleemi ei näe. "Kui maksulepingud ja seadused annavad võimaluse tulumaksu kinnipidamiseks erinevas määras, siis meie aktsepteerime seda," märkis maksu- ja tolliameti maksude osakonna otseste maksude talituse juhataja Evelyn Liivamägi. Samas tõi ta välja, et kui välisaktsiate dividendidelt pole tulumaksu kinni peetud õiges määras, on välisriigi ülesanne talle kuuluv maksusumma sisse nõuda.

Kuni 30 protsendini ulatuva tulumaksuga ei pea aga dividendisaaja ilmtingimata leppima. Nimelt on Eestil paljude riikidega sõlmitud topeltmaksustamise vältimise leping, mille kohaselt võivad maksuametid Eesti investorile makstud välisdividendide puhul kinni pidada maksimaalselt 15 protsenti tulumaksu.

Keerukus varieerub nullist võimatuni. "Riikidevahelistes maksulepingutes kehtestatud maksumäära, näiteks 15% maksumäära, piirang dividenditulule on mõeldud teise liikmesriigi residendist väljamakse tegijale või maksu kinnipidajale. Tegemist on maksimummääraga, mida võib kinni pidada. See tähendab, et juhul kui välisriigi seaduses on maksulepingust soodsamad sätted, võib kinni pidada ka vähem," märkis Liivamägi. Maksuspetsialisti sõnul tuleb seadusest suuremal määral kinni peetud tulumaksu tagasisaamiseks pöörduda väljamakse teinud riigi poole.

Tulumaksu tagasitaotlemise protseduur võib riigiti ja pangati olla väga erinev. Ühel juhul võib maksu tagastamine toimuda automaatselt, teisel juhul võib see olla aga praktiliselt võimatu ülesanne. SEB maksupoliitika osakonna juhataja Kadri Arula sõnul ennetavad nad tulumaksu maksmist Soome ja Rootsi turgude tehingutelt automaatselt ilma kliendi korralduseta. Tavaliselt aga osutab SEB enammakstud tulumaksu tagasitaotlemise teenust eraldi kokkuleppel kliendiga.

Ka teistel pankadel pole hinnakirja, kui palju võib enam kinnipeetud tulumaksu tagasinõudmine kliendi rahakoti kergemaks muuta.

Veskiväli sõnul lepitakse tulumaksu tagasinõudmise tasu kliendiga iga kord eraldi kokku, kuna sõltuvalt riigist on protsess ja teenuse pakkumise ulatus erinev.

Nii näiteks on Swedbank leidnud võimaluse pakkuda topeltmaksutamise vältimiseks lepingu järgset määra kohalikele investorite Soome aktsiate puhul. Samas pole aga võimalik jaekliendil USAst enam kinnipeetud tulumaksu üldse tagasi nõuda.

Ka Vallikivi märgib, et dividendimakse menetlemine sõltub igast konkreetsest kaasusest. "Tuleks arvestada ajakulu kompenseerimisega, mis taotlusega kaasneb. Kõrgendatud huvi korral oleme siiski klientidele vastu tulnud (Leedu Telekom näiteks) ning kogunud avaldused ja need edastanud ilma teenustasuta," märkis LHV esindaja.

Aktiivne väikeinvestor Stefan Andersson pole tähele pannud, et pankade lõikes võib välisaktsiatelt kinni peetud tulumaks erineda. Samas märkis ta, et eks erinevatel riikidel ole erinevad maksustamise reeglid.

"Ma ise olen investeerinud Rootsi aktsiatesse Swedbanki emapanga kaudu ja tänu Eesti residentsusele olen pidanud maksma tulumaksu 15%, ehkki muidu on tulumaks dividendidelt Rootsis 30%," märkis investor.

Samas tõi ta välja, et Saksamaalt dividende saades käitus Swedbank temaga väga kummaliselt, kuna tulumaksu tagasi nõuda ei saanud. Kokku tuli maksta tulumaksu umbes 30 protsenti, märkis investor, kelle sõnul kaotas ta kunagise investeeringu tõttu tuhatkond krooni.

Andressoni sõnul on soomlased maksustamisel olnud rootslastest karmimad ja nõudnud enne dividendide maksmist iga isiku residentsuse tõestamist.

Tulumaksuseaduse kohaselt maksustatakse tulumaksuga kõik dividendid, mille residendist füüsiline isik saab välismaa juriidiliselt isikult. Kui välisriigist on saadud dividende, mille maksmise aluseks olevalt kasumiosalt on tulumaks makstud või dividendilt tulumaks kinni peetud, siis Eestis maksukohustust ei teki. See tähendab, et kui välisriigis on dividendilt kinni peetud tulumaksu näiteks 1%, siis on tegu Eestis maksustamisele mittekuuluva dividendiga ning Eestis maksu juurde maksta ei tule.

Aga kui see 1% on väiksem kui teises riigis ette nähtud maksumäär, tuleb maksu juurde maksta dividendi väljamaksja riigile.

Dividend kuulub maksustamisele ainult siis, kui sellelt pole välisriigis üldse maksu kinni peetud (st kinni on peetud 0%) või dividendi maksmise aluseks olevalt kasumiosalt pole maksu makstud.

Kui dividend on saadud tulumaksuseaduse N 171 mõistes finantsvaralt ja see on saamise hetkeks maksustatud ning seda soovitakse kaasata investeerimiskonto süsteemi, käsitletakse seda sissemaksena. Kui saadud dividend on maksustamata, siis võib selle ka investeerimiskonto süsteemi hõlmata, kuid sel juhul ei käsitleta seda sissemaksena. See tähendab seda, et sellist dividenditulu ei saa investeerimiskontolt maksuvabalt välja võtta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing