13. veebruar 2011 kell 8:27

Euro kriisifond 500 miljardit eurot

Euroopa Komisjoni plaanid euro püsiva kriisimehhanismi osas on võtmas konkreetset kuju, kirjutab Spiegel Online. Kriisifondi suuruseks saab olema pool triljonit eurot.

Spiegeli andmetel hakkab „Euroopa tugimehhanism“ haldama finantshätta sattunud eurotsooni riikide abistamiseks mõeldud abirahasid mahus pool triljonit eurot. Raha maksavad liikmesriigid vastavalt osalusele sisse Euroopa Keskpanka.

Tugimehhanism luuakse Rahvusvahelise Valuutafondi eeskujul. Selle ülesandeks on valuuta stabiliseerimine ja hädasolevate riikide aitamine. Vastavalt vajadusele on ette nähtud lühiajalised ja keskmise pikkusega krediidid. Euroopa Komisjoni plaani kohaselt peaks Euroopa tugimehhanism ostma ka finantsraskustes riikide võlakirju.

Nagu ütles intervjuus Spiegelile Prantsusmaa majandus- ja rahandusminister Christine Lagarde, peab euro tugimehhanism olema „paindlikum ja suutma vajadusel kiiresti reageerida“. Prantsusmaa näeks meelsasti, et suudetaks luua ka uus maailma valuutasüsteem, nn Bretton Wood II.

Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble ja tema prantsuse kolleeg teatasid reedel, et eurotsooni kriisipakett peab paika saama märtsiks. Selleks kutsutakse kokku 17 eurotsooni riigi valitsusjuhid. Lõplikult kinnitaksid paketi 27 Euroopa Liidu liidrit tippkohtumisel 24. ja 25. märtsil. Sel esmaspäeval kohtuvad eurotsooni rahandusministrid.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum