Koit Brinkmann • 19. veebruar 2011 kell 13:59

FOTOD: Tuhanded tulid Lasnamäele

Laupäeva keskpäeval kogunes Lasnamäele õigeusu kiriku risti õnnistamisele tuhandeid inimesi, et jälgida risti paikatõstmist ning kuulata Keskerakonna varjatud rahastamise skandaali peategelaste Tallinna linnapea Edgar Savisaare ja Venemaa Raudtee presidendi Vladimir Jakunini kõnesid.

Kella kolmveerand üheteistkümne paiku tšarterlennuga Tallinna jõudnud Jakuninit ootas lennujaama VIP-tsoooni juures viis autot. Peale poolt kahtteist startis autokolonn Lasnamäe poole.

Üle päikeses sillerdava lume liikusid tuhanded inimesed nagu sipelgad igast ilmakaarest kiriku juurde. Kõrvalasuvate munitsipaalmajade ümbrus oli parkivatest autodest umbes.

Külmast ilmast hoolimata tuldi terve perega. Oli tõeline pidupäev. „S prazdnikom!“ sooviti üksteisele.

Paljud kasutasid võimalust ja asetasid peopesa hetkeks ülestõstmist ootavale ristile, mõni julgem andis sellele ka suud.

„Tänane üritus tõestab, et kirik saab valmis,“ sõnas Tallinna linnapea ja Keskerakonna esimees Edgar Savisaar risti õnnistamisele kogunenud inimestele vene ja eesti keeles.

Venemaa Raudtee presidendi Vladimir Jakunini sõnul on ta küll Pärnus koolis käinud, kuid eesti keelt ta ei oska. Küll mäletab ta ühte sõna - „tere!“

Seejärel tõsteti rist kraanaga üles. Savisaar ja Jakunin astusid korra kirikusse ja üritus oligi läbi.

Kella poole kaheks olid Venemaa külalised kutsutud Tallinna Raekotta linnapea vastuvõtule.

Läinud aasta lõpus puhkes skandaal, kui Postimehe kaudu tuli avalikuks, et Savisaar on Jakuninilt küsinud Keskerakonna tarbeks kolm miljonit eurot.

Enne jõule avaldatud Kaitsepolitseiameti käskkirjast selgus, et Jakunin lubaski anda Keskerakonnale parlamendivalimisteks 1,5 miljonit eurot. Sellest 1/3 sularahas ja ülejäänud ülekandega arvete alusel.

Raha edastamise ja legaliseerimise eest vastutavateks isikuteks määrati Tallinna keskerakondlasest abilinnapea Deniss Boroditš ja ettevõtja, AS Petromaks omanik Sergei Petrov.

Venemaa raudtee juht Vladimir Jakunin ja Tallinna linnapea Edgar Savisaar.  Foto: Andres Haabu
Hetkel kuum