Rait Rebane • 25. veebruar 2011 kell 18:19

Saudid tõstsid Liibüa konflikti tõttu naftatoodangut

Saudi Araabia ametniku sõnul tõsteti päevast naftatoodangut umbes 8 protsendi võrra 9 miljoni barrelini, et kompenseerida Liibüa nafta ekspordi seiskumist.

Liibüa nafta eksport on poliitiliste konfliktide tõttu langenud märgatavalt ning Euroopa, kes sõltub riigi naftatarnest kõige rohkem, otsib uusi ostuvõimalusi Iraanist. Vaatamata sellele ei näe Rahvusvaheline Energia Agentuur vajadust võtta kasutusele varusid.

Nädala esimeses pooles kinnitas Saudi Araabia, et nad on valmis astuma samme, et kompenseerida Liibüa naftatarne vähenemist. Täna teatavaks saanud otsus kinnitab saudide sõnu, 8 protsendine tootmise suurendamine tähendab igapäevaselt ligi 700 000 barrelit enam toornaftat.

„Meil on piisavad tootmisvõimalused, ning selletõttu suurendasime päevast naftatoodangut 9 miljoni barrelini,” teatas tööstusega seotud isik Reutersile.

Suurim nafta eksportija Saudi Araabia on ainus riik, kes on võimeline nii lühikese ajaga suurendama sellisel määral toodangut. Teised OPEC-i riigid sarnase käigu välistanud ning ei plaani kokkusaamist enne juunit.

„Maailmaturul pole Liibüa konflikti tõttu tunda toornafta puudust, mille pärast me peaksime suurendama tootmisvõimsust,” teatas Iraani naftaminister Ahmad Ghalebani.

Rahvusvahelise Energiaagentuuri sõnul on globaalne naftatootmine Liibüa tõttu vähenenud 500 000 – 750 000 barrelit ehk 1 protsendi võrra.

Päeva esimeses pooles oli nafta languses, kuid lõunast võttis must kuld taas suuna üles. Keskpäevaks on hind kerkinud 0,66 protsenti 97,96 dollarini.

Hetkel kuum