Koit Brinkmann • 30. märts 2011 kell 13:48

Savisaar väljus ärist Krupiga

Keskerakonna juhile Edgar Savisaarele kuuluv OÜ Fixor Holding lõpetas märtsi keskpaigas ühisäri pankrotihaldur Martin Krupi firmaga.

OÜd Fixor Holding ja Kelvingi Kinnisvara Büroo olid osanikeks finantsinvesteeringute tegemisele suunatud OÜs Dalmonde. "See firma ei tegutsenud ammu, lihtsalt lõpetasime selle ürituse ära," sõnas Fixor Holdingu ja Dalmonde juhatuse liige Erki Savisaar, keskerakonna esimehe poeg.

"Äritegevust OÜ Dalmondes sisuliselt ei ole toimunud. Loodame, et edaspidi avanevad meile head võimalused investeerimiseks mõnda tootmisettevõttesse, tänu millele saaks ka Dalmonde alustada aktiivset äritegevust," kirjutas Erki Savisaar tänavu 16. märtsil allkirjastatud mulluses majandusaruandes.

Samal päeval sai Dalmonde omanikuks Krupi osaühing LOOMAN-AT ning nädal hiljem asus Erki Savisaare asemel juhatusse Taimar Kepp.

"Eks uued omanikud otsivad investeerimisvõimalusi edasi," märkis Erki Savisaar. Tema kinnitusel Fixor Holding osaluse müügist tulu ei saanud. 2005. aastal asutatud Dalmonde osadest kuulus Fixor Holdingule 70 protsenti ning Kelvingi Kinnisvara Büroole 30 protsenti.

Martin Krupp on seotud mitmete küsimusi tekitavate tehingutega. Äripäev kirjutas kolm aastat tagasi pankrotihaldur Krupi sidemetest Keskerakonna esimehe Edgar Savisaarega.

Hakkasime Krupi vastu tundma huvi seetõttu, et ta oli tollal Oliver Kruuda suuromanduses olnud kommitootja Kalev suuruselt kuues aktsionär. Toona kümne miljoni krooni väärtusega aktsiapaki omanikuks sai Krupp aga ainult 125 krooni eest. Enne Krupi firma omandusse jõudmist kuulusid need Kalevi aktsiad offshore-firmale Earlston Corporation Elso Bank And Trust Company.

Meie ühe hüpoteesi kohaselt ei kuulunud need Kalevi aktsiad toona tegelikult Martin Krupile, vaid ta aitas varjata aktsiate tegelikku omanikku.

Lisaks sellele tehingule oli Martin Krupp seotud ka Kalevi aktsiate kantimiskatsega, mis jõudis kohtusse ja luhtus. Tõenäoliselt olid selle kantimiskatsega seotud Oliver Kruuda ning Toomas ja Tiit Kõuhkna.

On võimalik, et ka praegu varjab Martin Krupp inimest või inimesi, kes tegelikult ostsid ühe krooniga Arco Vara asutajatelt ära laeva Balkan Star omanud ettevõte Dorsy Trade. Selle ettevõtte tegelik väärtus on tõenäoliselt oluliselt suurem, kui oli ostuhind.

Krupp esindas ka firmat Domex Kinnisvara, mille omanikku oli avalikkusel võimatu tuvastada. See firma oli seotud Savisaarte Nõmme maja ostuga ja hilisema Savisaartele tagasi müümisega. Kui Krupp ettevõtet esindama hakkas, siis oli ettevõtte omanikuks offshore-firma Simoon Real Estate Inc, mille ainsaks kontaktiks oli postkast Šveitsis.

Hetkel kuum