Liis Kängsepp • 6. aprill 2011 kell 21:00

Õnnetusi firmapeol ennetab turvaküsimustele mõtlemine

"Pidutsedes kipuvad ohutusnõuded tihti meelest minema või ei pöörata neile nii suurt tähelepanu, kui võiks," tunnistab päästeameti tuleohutuse planeerimise ja analüüsimise talituse peaspetsialist Liis Seisonen. "Nii võivadki õnnetused just pidutsevate seltskondadega kergesti juhtuda."

Esmaabivahendid olgu olemas. Näiteks aasta tagasi sõitsid päästjad ajakirja Kroonika peole, kus tähistati Krista Lensini saamist peatoimetajaks - säraküünlad panid tööle automaatse signalisatsiooni. 2009. aasta lõpus kutsuti päästjad Saue valda, kus oli süttinud Alliku küla seltsimaja välissein - küünlad olid asetatud seinale liiga lähedale. Mullu oktoobris katkestati endises Heliose kinos Tallinnas noortepidu, kuna hoone ei vastanud ohutusnõuetele.

G4Si turvajuht Riivo Lõoke rõhutab, et esmaabivahendite olemasolu vabaõhuüritusel on vähemalt sama tähtis kui ilus ilm. Suurtel koosviibimistel, kui seltskonnas on lapsi ja kõrges eas inimesi, peaks peopaigas olema esmaabi saamise koht, kuhu saaks pöörduda väiksemate tervisemuredega.

Arvesta veeohutusega. "Hoiatav näide möödunud aastast - suvepäevaliste telklaager püstitati alale, kus pesitsesid maaherilased," meenutab Lõoke, kelle ülesanne on tegeleda erinevate ürituste turvalisuse tagamisega. "Rannavalve meediku juurde tekkis järjekord kümnetest nõelata saanud inimestest, mistõttu pidime arstimeid juurde tooma."

"Korraldaja peab arvestama, et kui suvepäevade läheduses on mõni veekogu, ei jää ujumise võimalus kasutamata. Järelikult tuleks mõelda ka veeohutusele," lisab G4Si rannavalve projektijuht Henri Seemel.

"Mõistlik on eraldada suplemiseks kindel koht, millel on lihtsam silma peal hoida. Hea, kui töötajate seas on inimesi, kes on nõus vabatahtlikult võtma enda peale rannavalvuri kohustused ning jälgima suplusala, kui teised samal ajal pidutsevad," ütleb ta.

Seemeli sõnul kasutavad suuremad ettevõtted vetelpäästeteenust ning G4Si rannavalvuritel on alati kaasas meedik ja päästmisvahendid.

"Esimeste suvepäevaliste tulekuks on rannavalvuritel suplusala juba ära märgistatud, infotahvlid vee- ja õhutemperatuuridega üles seatud ning mootorpaat sõiduks valmis," selgitab Seemel. "Vetelpäästjate varustuse hulka kuulub võimas prožektor, mis valgustab suplusala ka öösel, kui veekogu hakkab ligi tõmbama vägijookidest tiivustatuid."

Mõtle peokommetele. Lõokese sõnul tuleks juba enne pidu mõelda, millised on kollektiivi peokombed, ja sellest turvateenuse pakkujale teada anda. Tuleks arvestada näiteks võimalusega, et mõni töötaja võib purjus peaga hakata autoga koju sõitma.

"Kokkuleppel korraldajaga oleme jälginud, et ürituselt lahkujad ei istuks joobnuna rooli," lausub Lõoke.

"Samuti soovitame eraldada turvateenistusele ruumi, kus vajadusel saavad puhata peomelust need külalised, kelle käitumine mõjub teistele häirivalt," lisab ta.

Hetkel kuum