Anne Oja • 10. aprill 2011 kell 15:07

Väikeerakonnad nõuavad e-häälte hävitamise peatamist

Kaks väikeerakonda ja rida üksikkandidaate nõuab valimiskomisjonilt e-hääletuse andmete säilitamist veel vähemalt aastaks, et saaks hinnata valimistulemuste seaduslikkust.

Reedel Iseseisvuspartei ridades riigikokku kandideerinud Raivo Orgusaare vahendusel valimiskomisjoni jõudnud taotlusega on liitunud Iseseisvuspartei, Eesti Kristlikud Demokraadid ja üksikkandidaadid Veiko Rämmel, Ingvar Tšižikov, Ragnar Nurmik, Toomas Trapido, Kalle Hiob, Siiri Sisask, Valdo Paddar, Aivar Koitla ja Henn Põlluaas, Mart Helme, Martin Helme ning Taira Aasa.

Orgusaar ütles, et tahab sundida valitsust e-valimiste andmekandjate hävitamist ajutiselt peatama, kuni andmekandjaid on võltsimiskahtluse hajutamiseks kontrollinud erinevad rahvusvahelised organisatsioonid ja IT-spetsialistid.

E-hääletamise andmete hävitamise protseduur on kavas läbi viia vabariigi valimiskomisjonis homme, 11. aprillil, algusega kell 11.30.

Riigikogu valimised toimusid 6. märtsil. E-hääletada sai kuni 2. märtsi õhtuni, seejuures oli võimalik e-hääletuse teel tehtud valikut mitu korda muuta. E-häält sai seejuures viimast korda muuta 6. märtsil valimisjaoskonda kohale minnes ja paberil hääletades. Valimiskomisjoni kinnitusel läks e-häälte muutmisel arvesse viimane valik, mis eelnevad valikud tühistas.

Valimiskomisjoni andmetel ei ole võimalik jälgida ega kontrollida, kes kelle poolt hääletas. See käib nii elektroonilise kui pabersedeliga hääletamise kohta. Nii e-häälte kui valimiskastis olevate pabersedelite lugemisel puudub nende juures info, kes selle e-hääle või pabersedeliga hääle andis.

Valija saab kontrollida kontrollida hääletamisest osavõttu ehk seda, kas tema elektroonilise hääletamise kohta on elukohajärgse valimisjaoskonna valijate nimekirja tehtud vastav märge.

Hetkel kuum