19. aprill 2011 kell 7:31

Portugalis algasid läbirääkimised abipaketi üle

Portugalis algasid eile õhtul Euroopa Komisjoni, Euroopa Keskpanga ja IMF-i ja kohalike ametnike vahelised läbirääkimised euro abipaketi tingimuste üle.  Abipaketi suuruseks saab olema 80 miljardit eurot.

Lissabonis puudub edasiste karmide säästuprogrammide osas poliitiline toetus. Konsolideerimise vastased viitavad sellele, et kulude kärpimine ja teised säästumeetmed suretavad majanduskasvu täielikult välja. Euroopa Komisjon on lubanud ära kuulata kõigi parteide argumendid. Täna kohtuvad komisjoni eksperdid muuhulgas tööandjate ja ametiühingute esindajatega. Abipaketi suuruseks saab olema ligikaudu 80 miljardit eurot ja see peaks kokku saama mai keskpaigaks.

Portugali rahastamine Euroopa Liidu rahakotist võib muutuda keeruliseks, kui Soome sellele oma käe ette paneb. Nimelt on hiljutistel valimistel parlamendis tugevalt esindatud Põlissoomlased eesotsas Timo Soiniga kuulutanud, et nemad Portugali kui „raiskaja“ päästmist ei toeta. Soome ametnikud on Brüsselis siiski kinnitanud, et Soome jääb eelmise valitsuse kursile truuks ja et Portugali abipakett kiidetakse heaks.

Portugali 10 aastaste võlakirjade intressimäärad kerkisid eile kohati kuni 9,3 protsendini ehk siis kõrgeimale tasemele eurole üleminekust saadik.Kriisi teravnemine Portugalis mõjutaks ka tugevalt Hispaaniat. Hispaania pankadel on Portugalis 85 miljardit dollarit. Portugali avaliku sektori ja firmade maksevõimetus annaks niigi veel kohaliku kinnisvarakriisi tagajärgedest toibumata Hispaania pankadele uue hoobi. Ka Hispaania 10-aastaste võlakirjade intressimäärad kerkisid eile rekordilisele 5,6 protsendile.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum