Euroopa firmad: Hiina seab oma turul tõkkeid

Sirje Rank 21. aprill 2011, 10:46

Euroopa firmad kaebavad, et Hiina on nad ebaausalt välja tõrjunud oma hiiglaslikult riigihangete turult, mille mahtu hinnatakse ligi triljonile dollarile, selgub kolmapäeval avaldatud Euroopa Liidu Hiina kaubanduskoja uuringust.

Uuring märgib, et riigihangetel osalemist reguleerivad õigusaktid on killustatud, vasturääkivad ning neid rakendatakse erinevalt, kirjutas Wall Street Journal.

Läinud aastal ütles Euroopa Liidu kaubandusvolinik, et kaalub sel aastal seaduseelnõu esitamist, mis sunniks Hiinat Euroopa firmadele riigihangetel osalemiseks paremat juurdepääsu kindlustama.

Hiina on maailmas üks suuremaid riigihangete turge. ELi kaubanduskoja ülevaate järgi kulutas Hiina valitsus 2009. aastal majanduse ergutamise kava raames põhivara investeeringutele summa, mis vastas 68%-le SKPst. Enamik sellest läks projektidele teede ja raudteede ehitamiseks, kus oli palju tegemist ka riigihangetega.

Kriitika tuleb ajal, mil Hiina valmistab ette uut kava liitumaks ca 40 riigist koosneva grupiga WTOs, mis on sõlminud kokkuleppe, mille järgi võimaldatakse üksteise firmadel võrdsetel alustel riigihangetel osaleda.

Kaubanduskoja kriitika järgi jätkub välisfirmade diskrimineerimine kohaliku omavalitsuse tasandil, ehkki riigi tasandil on Hiina liidrid korduvalt lubanud välisfirmade diskrimineerimie lõpetada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. April 2011, 10:46

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing