Sirje Rank • 5. mai 2011 kell 8:14

Suured kahtlused Saabi uue Hiina omaniku üle

Rootsi Saabi „elupäästja“ ja tulevane kaasomanik Hawtai on ise autosid tootnud vaid ühe aasta ning läinud aasta toodanguks nimetatud 81 000 sõidukit on küsitav, kirjutab Rootsi päevaleht Svenska Dagbladet, tuginedes Rootsi Pekingi saatkonna infole.

Rootsi saatkond Pekingis tegi Saabi uue suuromaniku Hawtai kohta oma taustauuringu ning suursaadik Lars Fredéni hinnang selles on üsna skeptiline, kirjutas leht.

Kõige silmatorkavam on, et Hawtai on ise autosid tootnud vaid ühe aasta jooksul. Firma eksisteerib küll 2000. aastast, kuid kuni läinud aastani oli kogu tootmine koondatud Lõuna-Korea Hyundaisse, millega tehti koostööd. See koostöö on nüüdseks lõppenud.

Raport seab kahtluse alla ka läinud aastal toodetud autode hulga, nentides, et see number võib olla üles puhutud. 81 000 sõiduki asemel on lehe allikatel tõenäolisem 60 000.

Lisaks on firma pidevalt juhte vahetanud. Viimase kaheksa aastaga on vahetunud kuus juhti, märgib raport.

Raport avalikustab, et Hawtai on osa suuremast konglomeraadist Hengtong Group, kuhu kuuluvad ka pangad, telekommunikatsiooni- ja kaevandusfirmad. Just viimasest tuleb suurem osa kasumist, mitte autode tootmisest.

Rootsis on  Saabi nõukogu esimehe Victor Mulleri viimase minuti kübaratrikid vastu võetud ettevaatliku optimismiga. Hiinas on aga reaktsioonid saatkonna raporti andmeil valdavalt negatiivsed. Mitmed kommentaatorid nendivad, et Hawtai tahab Saabi ostuga eelkõige oma mainet kindlustada. Tehing sündis vaid kolme ööpäevaga ning seni pole veel teada, kas ka Hiina ametivõimud selle heaks kiidavad.

Teisipäeval teatas Hollandi autotootja Spyker Cars, et Saab Automobile on sõlminud 150 miljoni eurose koostööleppe hiina Hawtai Motor Groupiga. Selle kohaselt investeerib Hawtai 120 miljonit eurot maksimaalselt 29,9protsendise osaluse eest Spykeris ja pakub 30 miljoni eurost vahetuslaenu Saabile. 

Aprillist saadik on tootmine Saabi Rootsi tehases peatatud, kuna firmal ei olnud vahendeid oma allhankijatele tasumiseks. Täna pandi liinid taas käima, et kontrollida nende töökorda ja valmistuda tootmise taaskäivitamiseks.

Hetkel kuum