Anne Oja • 9. mai 2011 kell 13:42

Nordea: karmistuvate nõuete mõjust vara rääkida

Kommertspankadele esitatavad nõuded karmistuvad tõepoolest, kuid nende mõjust laenudele on vara spekuleerida, ütles Nordea panga laenutoodete juht Kristo Kokk.

"Basel III nõuetega seonduvalt on tõepoolest pankadele ootus karmistada nõudeid kapitalile ning likviidsusmäärale. Praegu on veel vara spekuleerida, mida see täpsemalt panga tulupoolele tähendab," sõnas Kokk kommentaariks Kauppalehtis tõusetunud teemale, et eluasemelaenude riskimarginaal tõuseb lähiaastatel kahekordseks.

"Mis puudutab eluasemelaenude marginaale, määravad reaalses elus marginaalide liikumise ikkagi konkurents ja turg," lisas Kokk.

Tänane Kauppalehti kirjutas, et eluaseme soetamist plaanivatel soomlastel tasub tähele panna, et kodulaenude marginaalid on tugeva tõususurve all. Põhjuseks olevat nn Basel III reeglid, mis seavad pankadele karmimad nõuded. See omakorda tähendavat kulude kasvu, mida püütakse korvata tulu teenimisega eluasemelaenudelt.

OP-Pohjola grupi juht Mikko Hyttinen prognoosis samas, et eluasemelaenude laenumarginaalid kahekordistuvad aastatel 2013–2019. Praegu on eluasemelaenu marginaal Soomes ca 0,8%, kuid aastaks 2019 võib see juba küündida 1,5%-le.

Hetkel kuum