Alyona Stadnik • 9. mai 2011 kell 12:31

Eesti kodulaenude intressid ei tõuse

Kui Soomes on kodulaenude marginaalid Basel III reeglite järgi tugeva tõususurve all, siis Eestit need reeglid ei mõjuta, ütles SEB jaepanganduse juht Eerika Vaikmäe-Koit.

"Pankade riskisust reguleeriv väga suur nõuete kogu seab hästi suured piirid väga paljude asjadele, nagu näiteks Soomes deposiitide ja laenude suhtele – kui palju sul tohib olla deposiidikliente ja laenukliente," ütles Koit ja lisas, et  praegu on näiteks Soome pankadel see paigast ära.

Soome pangad on laenanud rohkem, kui neil on võetud deposiite. "Ehk nad ei saa rohkem deposiite ja nad peavad piirama laenamist. Ilmselt on see üks rakendus, mis see ajab Soome laenumarginaale ülespoole. See ei ole Eesti mure ning ei mõjuta Eesti pankasid lähitulevikus," lausus Koit.  

Koit lisas, et praegu määratakse intresse rohkem kliendi profiili ja riskantsuse järgi. "Varem ei vaadatud laenu hinna määramisel nii palju kliendi isiklikku riskisust või tema profiili. See ei olnud nii tugevalt seotud. Heal kliendil intress ei tõuse aga sellisel kliendil, kellel on olnud suuri raskusi oma laenude maksmisel, neil võib see tõusta," sõnas Koit.

Eestis peaks laenu marginaal Koidu sõnul olema kuskil 1,3% heal kliendil.

Soomes on praegu marginaal ca 0,8%, kuid aastaks 2019 võib see juba küündida 1,5%-le, kirjutab Kauppalehti.

Tänane Kauppalehti kirjutab, et eluaseme soetamist plaanivatel soomlastel tasub tähele panna, et kodulaenude marginaalid on tugeva tõususurve all. Põhjuseks nn Basel III reeglid, mis seavad pankadele karmimad nõuded, millega kasvab pankade kapitalivajadus ja tarve pikemaajaliste laenude järele. See tähendab kulude kasvu, mida püütakse korvata tulu teenimisega eluasemelaenudelt.

Hetkel kuum