Sirje Rank • 28. mai 2011 kell 18:24

Zatlers saadaks  parlamendi laiali

Läti president Valdis Zatlers tegi laupäeva õhtul pöördumise Läti rahvale.

Televisioonis ja raadios üle kantud pöördumise teatas Zatlers, et on allkirjastanud korralduse parlamendi laialisaatmise algatamiseks, vahendas Läti Delfi.

Presidendi sõnul olid Läti parlamendivalimiste (mullu oktoobris - toim.) tulemused kõigile üllatuseks – nii poliitikutele kui valijatele. „Me tõestasime, et Läti suudab kriisist välja tulla, et valitsusel on rahva toetus, seimi sai koha 60 uut saadikut,“ ütles president, kelle sõnul on parlamendi uus koosseis palju head korda saatnud.

Samal ajal on parlament jätkanud mitmeid eelmise koosseisu halbu traditsioone. „Oluline oli kõrvale heita kõik see, mis on põhjustanud ühiskonna usaldamatuse võimu vastu. Seda ei tehtud. Neljapäevane hääletus näitas teravat konflikti seadusandjate ja kohtuvõimu vahel. Seim näitas kohtuvõimu suhtes üles lugupidamatust. Kahjuks ei toimunud see mitte esimest korda,“ ütles president.

Lisaks jätkub parlamendis kauplemine ametikohtadega. „Ametid jagatakse omadele, nii nagu tavaliselt. Üksikute huvid seatakse kõrgemale rahva huvidest,“ ütles Zatlers.

„Mulle oli see raske valik, kuid ma andsin presidendivande, milles lubasin teha kõik rahva ja riigi heaks. Tahan anda võimaluse selline käitumine lõpetada, panna punkt sellisele suhtumisele rahvasse.“

Zatlers luges ette korralduse parlamendi laialisaatmise algatamiseks.

Neljapäeval ei andnud parlament Läti korruptsioonivastase võitluse büroole (KNAB) luba parlamendiliikme Ainars Šlesersi kodu läbiotsimiseks.

Seaduse järgi tuleb presidendil nüüd oma otsusest informeerida keskvalimiskomisjoni, mis peab ühe kuni kahe kuu jooksul korraldama referendumi parlamendi laialisaatmise üle. Kui presidendi ettepanek leiab toetust, läheb Läti parlamendi kümnes koosseis laiali. Uued valimised tuleb korraldada kahe kuu jooksul parlamendi laialisaatmisest. Kui presidendi ettepanek referendumil toetust ei leia, tuleb tagasi astuda presidendil.

2. juunil valib Läti parlament uut presidenti. Uue presidendi legitiimsus võib aga sattuda küsimärgi alla, kui teda valib parlament, mis võib ise varsti laiali minna.

Hetkel kuum