Harry Tuul • 2. juuni 2011 kell 7:37

Lätis valimised: kes keda?

Täna toimub Läti presidendivalimiste esimene voor, kus vastakuti lähevad praegune riigipea Valdis Zatlers ja endine pankur Andris Berzinš.

Valituks osutumiseks piisab lihtenamuse saavutamisest Seimis ehk 51 häälest. Kummalgi kandidaadil ei ole selget edumaad. Valdis Zatlersile on toetust avaldanud rahvuslased ja peaministri eestvedamisel valitsuses osalev liit Ühtsus, mis annab kokku 40 häält. Andris Berzinši kandidatuuri esitas viis Roheliste ja Põllumeeste Liidu liiget, kellel on ühtekokku 22 häält. Selgusetu on vene taustaga Koosmeele keskuse (29 häält) ja oligarhide Hea Läti Eest (8 häält) otsus. Seega ei ole Lätile kohaselt võimatu ka kolmanda nn musta hobuse kandidatuuri esilekerkimine, nagu on korduvalt juhtunud varasematel valimistel. Just nii said presidendiks nii Vaira Vike-Freiberga kui ka Valdis Zatlers.

Juba hommikul kelle kaheksast kogunevad Läti Seimi ette inimesed eelkõige Valdis Zatlersi toetuseks. Praegu on neid Läti Delfi andmetel juba sadu. Mäletatavasti teatas praegune riigipea laupäeval 28. mail, et paneb rahvahääletusele parlamendi võimaliku laialisaatmise, kuna Seim on kaotanud austuse kohtuvõimu vastu ning usalduse valijate silmis. Nn oligarhid on seevastu süüdistanud Zatlersit võimu haaramise katses.

 

Hetkel kuum