Sirje Rank • 2. juuni 2011 kell 11:28

Trichet: euroala vajaks ühist rahandusministeeriumi

Euroopa Keskpanga juht Jean- Claude Trichet ütles täna, et euroala riigid peaksid kaaluma ühise rahandusministeeriumi loomist.

„Kas seda oleks liiga palju, kui kaaluda majanduse alal ühise turu, ühise valuuta ja ühise keskpanga kõrval ka rahaliidu ühise rahandusministeeriumi loomist,“ ütles Trichet täna Saksamaal peetud ettekandes, vahendas Bloomberg.

Trichet on üks Maastrichti lepingu koostajaid. Paar kuud enne Euroopa Keskpanga juhi ametist lahkumist ning ajal, mil Kreekale pannakse kiirustades kokku uut abipaketti, pakub ta välja oma ettepanekuid, kuidas rahaliidu toimimist parandada.

See ministeerium ei pea tingimata juhtima suure föderaalse eelarve täitmist, kuid vähemalt kolmes valdkonnas oleks asutusel konkreetne vastutus, ütles Trichet.

Esiteks peaks ministeerium teostama järelevalvet liikmesriikide eelarve- ja konkurentsivõime poliitika üle ning tegelema eelarvedefitsiidiga raskustesse sattunud riikidega.

Teiseks peaks ministeerium täitma kõiki täitevvõimu tavapäraseid kohustusi, mis puudutavad ELi integreeritud finantssektorit, et käia kaasas finantsteenuste täieliku integreerimisega. Ning kolmandaks esindaks ministeerium ELi rahvusvahelistes finantsinstitutsioonides.

Samuti vajaks euroliit suuremat sekkumisõigust juhul, kui mõni välja aidatud euroala riik oma majandusprogrammist väga hälbib. Sellisel juhul võiksid euroala ametivõimud saada suurema sõnajõu konkreetse riigi majanduspoliitika kujundamisel, nentis Trichet.

Ühtlasi võiks euroala ametivõimudel olla sellisel juhul voli liikmesriikide teatud majanduspoliitilisi otsuseid vetostada. Eriti võiks seda rakendada mõnede suurte kuluartiklite puhul või asjaolude osas, mis mõjutavad riigi konkurentsivõimet.

Hetkel kuum