Kadrin Karner • 5. august 2011 kell 9:22

RM: aastane inflatsioon pidurdub sügisel

Kuigi augustis võib aastane inflatsioon ajutiselt kiireneda elektri kallinemise tõttu, toovad sügiskuud kaasa inflatsiooni aeglustumise, teatas rahandusministeerium oma tänases teates.

Seda lubab ministeeriumi sõnul oodata toiduhindade stabiliseerumine maailmaturul ning paranenud saagikus Euroopas. Samuti hakkab mõjutama tugevnev võrdlusbaas, kuna eelmise aasta sügiskuudel toimunud toidu kallinemine langeb aastasest arvestusest välja, lisas ministeerium.

Eurotsoonis pidurdus aastane hinnatõus esialgsel hinnangul 2,7 protsendilt 2,5 protsendini. Tõenäoliselt oli selle taga paremast saagikusest tingitud aiasaaduste odavnemine.

Statistikaameti andmetel tõusid tarbijahinnad juulis kuuga 0,5 protsenti ning eelmise aasta juuliga võrreldes 5,2 protsenti. Juulikuu hinnataset mõjutasid osade toodete allahindluste lõppemine, väliskeskkonna mõjud ning hooajalised põhjused.

Toidu kallinemine oli osalt seotud värske puuvilja ja marjade müügiletulekuga, samuti suvekuudele iseloomuliku mittealkohoolsete jookide hinnatõusuga.

Alkoholi hinnakasvu põhjuseks oli eelneva kuu allahindluste lõppemine, mille järel korrigeeriti hindu suuremal määral. Toitlustusteenuste kallinemise põhjuseks on elavnenud turism ning ka toidu tooraine kõrge hinnatase välisturgudel, mis on tekitamas kaudseid mõjusid.

Ka ühistranspordi hinnakasvu puhul on tegu kütusehindade tõusu kaudsete mõjudega. Välisteguritest võib välja tuua veel kaugkütte, mille hindadesse on jõudmas aasta esimesel poolel maailmaturul toimunud vedelkütuste kallinemine.

Osaliselt aitas eelmainitud hinnatõuse tasakaalustada riiete ja jalatsite hooajalised allahindlused, samuti prügiveo odavnemine.

Hetkel kuum