"Septembris selgub saatus"

Kadri Bank, Kaisa Gabral 06. august 2011, 16:07

Septembri numbrid võiksid näidata, kas tegemist on ajutise jahtumisega või on majandustsükkel pöördunud, märkis Evli fondihaldur Ene Õunmaa börsipaanikat kommenteerides Äripäevale.

Järgneb intervjuu:

Millal võiks oodata börside rahunemist?

 Lühiajaliselt võiks turgude liikumine järgida olulisel määral tehnilist analüüsi ning selle kohaselt on turud lühiajaliselt ülemüüdud, kuid mis tasemetelt täpselt ning mis päeval võiks toimuda hindade positiivne tehniline korrektsioon, on raske prognoosida.

Turgude edasine, pikaajalisem liikumine sõltub aga eelkõige makrouudistest. Septembri numbrid võiksid näidata, kas tegemist on ajutise jahtumisega või on majandustsükkel pöördunud.

Millised meeleolud Evli Eesti (ja ülejäänud kontsernis) viimastel päevadel on olnud? Kas ajad on olnud tavapärasest kiiremad?

Evli ei paku Eestis jaeklientidele väärtpaberite maaklerteenust ja seega otsest töökoormuse tõusu klientide aktiivsuse kasvust koos langevate turgudega me ei tunneta.

Kui palju kliendid on seoses börside langusega ühendust võtnud? Millised on nende emotsioonid ja mida nad enim küsivad/ mille üle muret tunnevad?

Evli pakub klientidele eelkõige investeerimisportfelli haldamise teenust ehk üldiselt meie kliendid ei tegele ise igapäevaselt väärtpaberiinvesteeringutega, vaid on usaldanud selle Evli Helsingis asuva professionaalidest koosneva meeskonna kätte. Seetõttu ei ole kliendid meiega tavapärasest oluliselt enam ühendust võtnud. Helistavad kliendid aga tunnevad eelkõige muret, kas majanduskasvu jahtumine on ajutine või on tsükkel pöördunud.

Palun selgitage, mis on Teie hinnangul põhilised tekkinud olukorra põhjused?

Mitmed negatiivsed sündmused, mis tekitavad investorites ebakindlust, on sattunud kokku suhteliselt lühikesse perioodi. Esiteks ei ole kõrge võlakoormusega Euroopa riigid suutnud turgudele näidata selget plaani, kuidas nad kavatsevad oma võlakoormust vähendada. See tekitab omakorda ebakindlust pankade suhtes, kes on ühed suurimad investeerijad antud varaklassi.  Praegu on erilise tähelepanu all Itaalia, mille majandus omab Euroopas juba oluliselt suuremat osakaalu kui näiteks Kreeka oma.

Teiseks suutis USA valitsus turge negatiivselt üllatada jättes oma võlapiiri tõstmise viimasele hetkele; kulude kärbetest ning majanduse jätkusuutliku kasvu perspektiivist sai olulisemaks poliitiline kemplus. Sarnaselt Euroopa riikide valitsustele ei pakkunud ka USA valitsus välja sisulist kava kulude kärbeteks.

Kolmandaks avaldavad väga paljud riigid kuu esimesel börsipäeval tööstussektori ostujuhtide indekseid, mis ei vastanud investorite ootustele. Kuigi mitmete suurte riikide nagu USA, Hiina ja Saksamaa numbrid viitavad veel majandusekasvule, on kasvutempo oluliselt langenud. Lisaks on suurenenud riikide hulk, kus ostujuhtide indeksid näitavad, et kasvutsükkel on peatunud või lõppemas. Näiteks Itaalias, Hispaanias, Austraalias, Brasiilias.

Lisaks lõppes ca kuu aega tagasi USA majanduse stimuleerimise programm QE2, millel oli muuhulgas väärtpaberturge tõstev ja toetav mõju. Kui investorid olid seni võtnud äraootava seisukoha, siis nõrkade makronumbrite korral taheti taas ühekorraga riskantsetest positsioonidest loobuda“.

 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    09. August 2011, 16:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing