Sirje Rank • 2. september 2011 kell 7:42

Obamal majandusest kehvad väljavaated

Valge maja valmistub tuleval presidendivalimiste aastal kiduraks majanduskasvuks ning prognoosib, et tööpuudus jääb kõrgele 9% tasemele veel pikalt ka 2012. aastal.

Varasemaga võrreldes on neljapäeval avaldatud uued majandusprognoosid oluliselt süngemad, toetades president Barack Obama üleskutset rakendada riiklikul tasandil uusi abinõusid töökohtade loomiseks ning majanduskasvu ergutamiseks, kirjutas Wall Street Journal.

SKP prognoosi kärpis Valge maja tulevaks aastaks varasemalt 3,3 protsendilt 2,6%-le. Tänavu kasvab USA majandus varem prognoositud 2,7% asemel 1,7%.

Tööpuudus jääb nagu praegu 9,1% tasemele, erinevalt varasemast prognoosist, mille kohaselt tööpuudus pidi tuleval aastal alanema 8,3%-le ja jõudma kümnendi lõpuks 5,2% piirile. 

Majandusprognoosi kärpimise põhjuseks on viimasel ajal USA majanduses ilmnenud nõrkused – eelkõige kinnisvaraturul ning samuti ekspordinõudluse vähenemine. Negatiivsete teguritena loetleb raport ka nafta kõrget hinda, Jaapani maavärinast tekkinud häireid ülemaailmses tarneahelas ning poliitikute teravaid vaidlusi USA võlakoorma vähendamise üle.

Uued ettepanekud majanduse ergutamiseks esitab Obama USA Kongressile tuleva nädala neljapäeval. Valge maja andmeil võivad meetmete seas olla ettepanekud maksusoodustusteks, mis toetaks uute töökohtade loomist, ning uudsed infrastruktuuriinvesteeringute ideed, mis samuti uusi töökohti aitaks luua.

Hetkel kuum