Silvia Kruusmaa • 20. september 2011 kell 14:09

Ligi: EFSFi otsuse pidurdamine oleks piinlik

Loodan, et sotsid ei otsi ettekäändeid, kommenteeris rahandusminister Jürgen Ligi sotside väidet, et riigikogul ei ole õigust võtta valitsuse pakutud kujul vastu otsust, millega Eesti annab omapoolse garantii euroala päästepaketile.

"Tahaksin loota, et sotsiaaldemokraadid ei otsi ettekäänet taganemiseks oma lubadusest EFSF-ga liitumist toetada, vaid eksivad niisama. Tehniliste ettekäänete otsimine parlamendi enese pädevuses sisuliste otsuste mittetegemiseks oleks vastutustundetu. Antud kohustuse võtmine toetub põhiseaduse § 65 p 10le," rääkis Ligi.

Minister lisas, et tegu on euroala kõigi riikide eraõigusliku lepinguga, mis sõlmiti enne meie liitumist eurotsooniga. "Selles sisalduv garantiide andmise säte on riigikogu pädevuses. Otsuse pidurdamine seaks Eesti rahvusvaheliselt väga piinlikku olukorda ja päris kindlasti näeksime selle tulemust kogu maailma majandusnäitajates," selgitas Ligi.

Sotsiaaldemokraat Eiki Nestori hinnangul läheb see eelnõu vastuollu riigieelarve baasseadusega, kus on üles loetletud, kellele võib riik garantiisid anda. EFSFi puhul on tegu Luxembourgis registreeritud eraõigusliku äriühinguga, siin ei luba kehtiv seadus riigi nimel rahalisi kohustusi võtta, selgitas Nestor.

Hetkel kuum