Anne Oja • 27. september 2011 kell 6:06

Investeeringuid suurendab tugev välisnõudlus

Ettevõtted investeerivad taas aktiivselt põhivarasse, kuna välismaine nõudlus on oluliselt suurenenud, kommenteeris majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ettevõtete põhivarainvesteeringute statistikat. 

Mida rääkisid tootmise laiendamisest Nefab Packaging OÜ, AS Matek, AS Kitman, Westaqua-Invest OÜ, ABB AS, Incap Electronics Estonia OÜ ja Eastman Specialities AS, loe tänasest Äripäevast. Artiklit saab lugeda paberlehest tellides lehe SIIT või ostes päevapileti SIIT.

Statistikat kommenteerib majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majandusarengu osakonna majandusanalüüsi talituse spetsialist Karel Lember.

Investeerimisaktiivsus on viimastel kvartalitel hakanud tõusma, kuna nõudlus on oluliselt suurenenud. Ligi viiendik investeeringutest tehti tänavu esimesel poolaastal töötlevas tööstuses ning need andsid veerandi kogu investeeringute kasvust. Tugeva välisnõudluse toel on ettevõtete tootmisvõimsused hakanud napiks jääma ning on asutud investeerima. Konjunktuuriinstituudi juulikuise küsitluse kohaselt ulatus tööstusettevõtete tootmisvõimsuste rakendatuse tase 73,6%ni, mis on oluliselt kõrgem viimaste aastate keskmisest.

Kriisi ajal oli mõnes kvartalis kasutuses alla 60% tootmisvõimsustest ning enne seda ulatusid tipptasemed 79%ni, mis tõi toona kaasa ka kiire investeeringute suurenemise. Kui kohe peale kriisi oli võimalik mahtusid suurendada tootlikkuse kasvatamisega, siis nüüdseks on lihtsalt inimeste juurde võtmise ja töötundide suurendamise võimalused ammendumas ning edasiseks laienemiseks on tulnud asuda tegema põhivarainvesteeringuid. Lisaks töötlevale tööstusele on investeeringud oluliselt suurenenud ka energeetikas, kus investeeringud kasvasid I poolaastal 67%. Siin omab numbritele tugevat mõju Eesti Energia oma mitmete suuremahuliste investeerimisprojektidega. Samuti on investeeringute kasvule mõju avaldanud sõidukipargi väljavahetamine.

Investeeringud transpordivahenditesse ulatuseid käesoleva aasta esimesel poolel ca veerandini kogu põhivarainvesteeringutest. Eelnevatel aastatel on nende osakaal olnud kümne protsendi ümber. Samas ei saa siin investeerimistrendide suhtes mingeid kaugele ulatuvaid järeldusi teha, kuna statistikat mõjutab olulisel määral juba mõne lennuki või laeva ostmine. Ka Estonian Airi lennuki ost jäi selle aasta I kvartalisse ning võis statistikas investeerimisnumbreid suurendada.

Investeeringuid teevad nii kodumaine kui ka väliskapital. Tüüpilisemaks investeerijaks on peamiselt ekspordile orienteeritud ettevõte, mille toodetele on tugev nõudlus ning mille bilanss on piisavalt tugev, et praegustes mõneti ebakindlates oludes liigseid riske võtmata tootmist laiendada.

Hetkel kuum