Mari Hiiemäe • 13. oktoober 2011 kell 21:00

Muinasjutt uues kuues

Muinaslugu tulipunasest lillekesest on Anne Veesaare ettevõtmisel kujunemas kogupereetenduseks, mida saab peagi näha Tallinnas Nokia kontserdimajas.

Tegemist on lastelavastusega (sobilik alates kolmandast eluaastast), kuid see on kavandatud nõnda, et vaatamist oleks piisavalt ka lapsi saatma tulnud vanematel.

Lavastuse sisu on sümbioos erinevatest muinaslugudest, mille on üheks jutuks kokku kirjutanud Anne Veesaar. Loo kompaktsuse huvides on ta peategelaste kõrval lavastusse kaasanud ka mõne uue tegelase.

"Näiteks Tolmuharja-nimelist tegelast ei ole mitte üheski raamatus ega multikas, selle mõtlesin ma ise välja. Ja siis oli ka kohe selge, et seda peab mängima Pirjo Levandi. Pirjo on ikka tõeline tolmutaja seal laval," oli Veesaar lisatud rollidega rahul.

Lavastuse muusikaline pool on kujunenud vanadest filmidest ja muusikalidest pärit meloodiatest, mille kokkusobitamisega tegeles samuti Veesaar. Valitud meloodiatele on kirjutanud laulusõnad Mikk Purre. "Niisiis on see tegelikult täiesti uus asi, kuigi muinasjutt, mis seal areneb, on ju teada," ütles Veesaar.

Värske on kogu lavastus, alates loo ülesehitusest kuni lavakujunduseni. Nokia kontserdimaja lavaruum on poodiumitega liigendatud ning dekoratsioonidega on markeeritud terve lavastuse ala.

"Oleme lava küllaltki ära täitnud, sest see ei ole kontsert, vaid teater. Kui on ikka loss, siis horisondil on loss pildina olemas. Kui on turg, siis on tegevuse taustaks kauplejad ja tänavatel linnarahvas. Massistseenides jätame ruumi tantsijatele, sest kohati on tantsukaared päris hoogsad, kuid detailidega anname kätte tingmärgid, mis kujundavad tegevusele tausta," väitis Veesaar.

Tema sõnul on "Kaunitar ja koletis" suur ettevõtmine, mille õnnestumiseks on kaasatud kümneid abilisi. Kohal on laulukoor WAF ja kümme tantsijat ning muidugi hulganisti näitlejaid. Kaunitari mängib lavastuses lauljatar Marvi Vallaste, koletise rollis näeb Juss Haasmat, kes on tuntud menuseriaalist "Pilvede all".

Näitlejatel on uhked kostüümid ning kaunitar imeilus. "Ka koletis ei ole väga hirmutav, kuigi natuke mitte inimese moodi peab ta ometi olema - ta on ju nõiutud," rääkis Veesaar. Kuna tegemist on võlumaailma ja muinasjutuga, on kohal muinasjutulised tegelased.

Lavastades on järgitud põhimõtet, et etendus ei mõjuks pisikesi lapsi hirmutavalt. "On ilusad laulud, kenad kostüümid ja eriefektid. Kõige olulisem on aga sisu - see on üks ilus armastuslugu, mis räägib sellest, et see, kuidas inimene välja näeb, ei loe. Oluline on see, milline ta oma südames on," võttis Veesaar asja kokku.

Hetkel kuum