Kadrin Karner • 26. oktoober 2011 kell 21:00

Tai üleujutused lükkasid kõvaketaste hinnad lakke

"Nüüdseks on see suure mõju saavutanud. Kõvaketaste hinnaturg on prognoosimatu ja hind on üles hüpanud. Saadavuse probleemid on nii või naa," rääkis arvutite tootmisega tegeleva ASi Ordi juht Sulev Sisask ja lisas, et veel mõne aja eest arvasid nad, et kõvaketaste hinnad tõusevad umbes 20 protsenti, kuid praeguseid hinnanumbreid oodata ei osatud.

100%-line hinnatõus. Ordi juhatuse liikme Tiit Tiigimägi sõnul on kõvaketaste hinnad praeguseks tõusnud juba 100 protsenti. Esimesel nädalal pärast üleujutuste algust tõusid hinnad 20-30 protsenti.

Ka Ordi on hindu tõstnud, aga Sisaski sõnul ei taha nad praegu kõvakettaid niisama müüagi, sest laos on neid piiratud kogus. "Meil on ladu, me saame hingata, aga jõulumüüki vastu pea. Ei oska öelda, mis jõulumüügist üldse saabki," oli Sisask nõutu. Kuna kõvaketaste hinnad kõiguvad, ei ole neil võimalik ka riigihangetel praegu pakkumisi teha.

Tiigimägi sõnul on turud praegu äraootaval seisukohal. "Meil on Samsungis tellimused sees ja nüüd ootame, et öeldakse, et me saame kõvakettaid juurde. Eelmisel nädalal piiratud koguse saime ka," rääkis ta, tõdedes, et Eesti on siiski nii väike, et võib oma tellimustega tagaplaanile jääda, kui esmalt asutakse varustama maailma mõistes suurtootjaid. Daily Techi andmetel on aga juba ka suured arvutitootjad eesotsas Apple'iga tunnistanud, et neil on varustusprobleeme.

Western Digitali juhatuse esimees John Coyne ennustas, et seoses üleujutustega kahanevad nende kvartalitulud eelmise aastaga võrreldes umbes 60%. Siiski loodab Western Digital võimalikult kiiresti taastuda.

Sisask ennustab, et kõvaketaste hinnad niipea üleujutuste-eelsele tasemele tagasi ei lange, kui üldse. Tiigimägi sõnul teeb kõvaketaste probleemi keeruliseks ka see, et suur osa nende tootmiseks vajalikke osi tootvad tehased asusid samuti Tais ning needki said üleujutustes kannatada.

Raske prognoosida. Infotehnoloogia ning olmeelektroonika hulgimüügi ja logistikaga tegeleva ALSO Baltimaade uus juht Anti Kuiv kõvaketaste nappust Eestis veel otseselt tajunud ei ole, kuid hinnad on küll tõusma hakanud.

Kuna adekvaatset infot üleujutuste tagajärgede ning suletud tehaste ja tootmiste kohta ei tule, on praegu keeruline prognoosida, kui suureks ja raskeks see mõju kujuneb. Ka Tais tegutsevad ettevõtted ise ei taha paanikat õhutada, märkis Kuiv.

Kodukasutajatele on üleujutus halb uudis, kuna on juba hindu tõstnud, kuid arvutite kättesaadavust praegu otseselt ei vähenda. Väheneda võib vaid mudelivalik ja sedagi vaid mõneks ajaks. Märksa olulisem mõju võib tulla ärikasutajatele, kes ei saa tarneprobleemide tõttu soetada suuri kettamassiive serveriruumidesse.

Äriprotsesse halvavat mõju kriisil ei ole, sest Eestis on piisavalt võimekust pakkuda firmadele hosting'u-teenuseid, kui firmade enda IT-infrastruktuuri arendamine peaks raskustesse sattuma. Usume, et praegune kriis võib anda hoopis positiivse tõuke firmades efektiivsemate IT-lahenduste kasutuselevõtuks.

Hetkel kuum