14. november 2011 kell 17:21

Merkel: Euroopa suurim sõjajärgne katsumus

Euroopa peab sammhaaval liikuma poliitilise uniooni suunas, et väljuda raskeimast ajajärgust pärast Teist maailmasõda, ütles esmaspäeval peetud kõnes Saksamaa kantsler Angela Merkel.

Kristlik-Demokraatliku Partei kongressil toimunud tunnipikkuses sõnavõtus ei tulnud Merkel küll välja uute lahendustega Euroopa võlakriisile, kuid rõhutas, et Saksamaa peab eurotsooni säilimise nimel ka edaspidi ennastohverdavaid otsuseid vastu võtma, kirjutab uudisteportaal Bloomberg.

„Meie generatsiooni ülesanne on lõpule viia see, millega me Euroopas algust tegime: järk-järguline liikumine poliitilise uniooni suunas,” ütles Merkel.

Kahepäevane parteikongress pidi algselt keskenduma hariduspoliitikale, kuid euroala võlaprobleemide süvenemine nõudis suure osa tähelepanust. Angela Merkelit ennast, kes tuli võimule 2005. aastal, ootavad ees järgmised valimised alles 2013. aastal, kuid kantsler on sügavalt teadlik, et europrobleemide keerisesse sattudes on usaldust lihtne kaotada.

Mitmed partei konservatiivid ei ole rahul Saksa maksumaksjate raha kasutamisega hädasolevate euroriikide väljaostmiseks ja kardavad Euroopa Keskpanga iseseisvuse kadumise pärast. Nende hulgas on ka neid, kes usuvad, et kogu eurotsoon oli viga ja tuleks tagasi pöörduda vana ühisvaluutata süsteemi juurde.

Merkel pareerib vastasseisu aga rõhutades, et Saksamaal kannab oma partnerite ees vastutust ja euroala toetamisest loobumine seaks ohtu ka Saksamaa majanduse, eriti kuna 60% riigi ekspordist läheb Euroopa Liidu riikidesse. „Iiri probleemid on slovakkide probleemid, kreeklaste mured on hollandlaste mured ja hispaanlaste probleemid on meie probleemid. Meie vastutus ei lõpe riigipiiriga,” sõnas kantsler.

Autor: Maarja-Liis Mitri

Hetkel kuum