Rainer Saad • 15. november 2011 kell 13:56

Analüütik: Merkeli juhtimisstiil nagu Titanicu kaptenil

Mirae Asseti analüütiku John Wadle arvates sarnaneb praegune Angela Merkeli juhtimisstiil nagu Titanicu kaptenil, kes on sõitnud jäämäele otsa ning nüüd käsib kõigil vette hüpata.

Wadle usub, et nõrgemad riigid peaksid eurost loobuma, kuna nad veavad kogu euroala alla ning tekitavad lisasurvet terves rahaliidus. „Saksamaa, Prantsusmaa ja Põhja-Euroopa riigid peaksid looma uue euro ning vana ühisraha peaks laskma devalveeruda ning las see jääda hädasolevatele riikidele.” Wadle arvates oleks see vähem vaevarikkam - kuid endiselt kulukas – aga aitaks vältida süsteemsete nakkuste levikut rahaliidus.

Wadle peab valeks igasugust survet euroala nõrkadele riikidele. Angela Merkel on nõudnud sanktsioone riikide vastu, kes ei pidanud kinni eelarvest ning kellel on suur võlakoorem. Samuti on pidanud Merkel vajalikuks võimalust riikidel loobuda eurost kui nad seda soovivad.

„See on traagiline viga, kuna see lisab edasist survet ohutsoonis olevate riikide hoiustajatele ja võlahoidjatele otsima väljapääsu,” ütles Wadle.

Keskseks küsimuseks on see, et paljud võlgades olevad riigid seisavad silmitsi probleemidega, ilma, et püüda lahendada konkurentsivõime küsimusi.

„Kasinusmeetmed hädasolevates riikides ja tühjad lubadused suuremaks integratsiooniks ei toimi tegelikkuses,” ütles Wadle. 

Hetkel kuum