Sirje Rank • 6. detsember 2011 kell 10:19

Koppel: S&P hoiatus on teadaoleva nentimine

Ma olen korduvalt võrrelnud euroala kortermajaga, kus mõnes korteris on tuli lahti ning kustutamise osas pole mõistlikule kokkuleppele jõutud. Nüüd annab üks institutsioon, siis, kui kõigil on juba selge, et maja servast põleb, takkajärgi teatud (õigustatud) hinnangu, et „seltsimehed, teil on seal selle majaga probleem“, kommenteeris agentuuri reitinguhoiatust SEB panga strateeg Peeter Koppel. 

Miks on ohus ka Eesti reiting?

Me võime ju põhimõtteliselt paipoisid olla, kuid me oleme osa sellest „majast“ ning seega paraku ka osa viimasel ajal üha kasvanud riskidega keskkonnast.

Mida reitingukärbe Eestile tähendaks?

Ettevõtete laenukuludele on hetkel hoopis suurem ja konkreetsem mõju sellel, et euroala majanduspoliitika ohjajad on turgude arvates olnud oma võitluses võlakriisiga suhteliselt kohmakad ning süsteemist on seetõttu kaotsi läinud päris suur jupp usaldust. Laenuressursi hankimine on finantsinstitutsioonide jaoks seetõttu kallim ning see tähendab nii kallimaid kui raskemini kättesaadavaid laene. 

Mis puudutab seda, et kas reitingu alandamine ka meie riigi laenamiskulusid mõjutaks, siis potentsiaalselt kindlasti. Samas on kogu riigirahandusega seonduv temaatika hetkel Euroopas nii heitlik, et igasuguse protsendimäära õhku viskamine, millega meie riik tulevikus laenu võiks saada, oleks mõttetu.

Turud ei ole seda uudist millegi dramaatilisena võtnud. Nagu öeldud, see on teadaoleva nentimine, eimiskit muud. Kui reaalselt reitingu alandamiseks läheb, siis tähendab see muidugi potentsiaalselt riikidele muidugi taas laenamiskulude kasvu. Samas küsimuseks jääb, kui dramaatilist, sest ma ei saa öelda, et mõned AAA-reitinguga paberid siin viimasel ajal just oma reitingule väärilisel tasemel kaubelnud oleks.

Hetkel kuum