Enriko Aav: tehti otsepakkumine

08. detsember 2011, 00:00

Maksu- ja tolliameti juht Enriko Aav meenutas ühe eredama asjana juhtumit, kus kõige valgustkartvamate dokumentide varjamiseks kasutati advokaadibüroode uksesilte. Tõenäoliselt pidas ta silmas nn Diveci konsultatsioonifirma lugu.

Diveci juhti ja omanikku Erik Vallastet süüdistati 28 miljoni kroonise isikutulu varjamises. Majanduspolitseinikud korraldasid koos maksuametiga ulatusliku läbiotsimise ASi Divec kontoris, viies kaasa dokumente ja arvuteid ettevõtte kliente puudutava teabega.

Järgneb intervjuu detsembri lõpus USAsse Rahvusvahelise Valuutafondi nõunikuna tööle asuva Enriko Aavaga.

Miks otsustasite maksuametist lahkuda? Kas otsisite ise aktiivselt uut kohta või tehti Teile otsepakkumine? Tehti otsepakkumine.

Kas otsus Eestist ära minna tuli raskelt või oli see pigem kergendus, arvestades keerukaid aegu majanduses ja uue kriisi tõenäolist tulekut? Ei tulnud kergelt. Olen kindel, et amet on võimalikeks arengustsenaariumideks valmis. Meil on edukas kogemus varasemast ajast.

Kui palju Teie sissetulek suureneb? Kas tuludeklaratsiooni täitmiseks peate edaspidi palkama maksuadvokaadi nagu USAs kombeks? Tõenäoliselt mitu korda. Tuludeklaratsiooni täitmisega püüan esmalt ise toime tulla.

Millega oma maksuameti juhi tööst olete kõige vähem rahul? Ja mis jäi tegemata? Tallinnas asuva üheksa kontori viimine ühte majja jäi kahjuks veel tegemata. Nüüd on jälle lootus, et kokkukolimine toimub.

Milline maksukuritegu on Teile kõige eredamalt meelde jäänud? Meenuvad mõned juhtumid, kus kõige valgustkartvamate dokumentide varjamiseks kasutati advokaadibüroode uksesilte. See juhtum andis toonase Maksupettuste Uurimise Keskuse tegevusele ereda stardi.

Natuke teeb muret Sylvesteri kaasuse lõppvaatus. Vea tegi üks, arve tuli kõigile. Mida öelda epiloogiks? Kohus on sõltumatu. Kohtuotsuse tulemus ei saa olla ette teada. Maksu- ja tolliamet peab tegelema oluliste asjadega. Kaitsma nendest seadusest tulenevat riigi positsiooni. Sarnase sisuga kaasused on kohtus saanud ka vastupidise tulemuse.

Kuidas juhtus, et Teie juhtimise all kujunes maksuametist ettevõtja vaenlane nr 1, mida iseloomustab paindumatus, välkkiire arvete arestimine ning majanduskeskkonna süstemaatiline hävitamine? Pidasite ilmselt silmas “ebaausate ettevõtjate vaenlane nr 1”. Ameti tegevuse põhieesmärk on olla heaks partneriks korrektsetele maksumaksjatele ja ebaausate tõhusaks korralekutsujaks. See on toonud kaasa majanduskeskkonna puhastumise viimastel aastatel.

Kuidas kommenteerite kuuldusi, et trahvikvoot on täitmata ja kui amet seda täita ei suuda, siis väheneb järgmise aasta palgafond? See väide on absurdne.

Kui võrrelda Eesti ja näiteks Soome maksuametit, siis mis on suurimad erinevused? Eestis on maksu- ja tolliamet erinevalt Soomest integreeritud. Usun, et oleme mõnevõrra paindlikumad. Küllap on meie e-teenused lihtsamad.

Soome maksuamet on mitu korda suurem organisatsioon, pikkade traditsioonidega. Soome kolleegid, kellega kohtunud olen, on jätnud väga asjatundliku mulje.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. December 2012, 13:36
Otsi:

Ava täpsem otsing