Sirje Rank • 13. detsember 2011 kell 11:10

Soome kõigutab  päästemehhanismi

Soome valitsuses pole üksmeelt läinud nädalal ELi ülemkogul tehtud otsuse osas kaotada euroala alalise päästemehhanismi ESM rakendamiseks konsensuse nõue.

Uus plaan on selline, et otsuseid päästefondi kasutamiseks, mis jõustuks algselt plaanitud 2013. aasta asemel juba tuleva aasta keskpaigast, tehakse kriisiolukorras 85% häältega, vahendab agentuur Bloomberg.

Sarnased reeglid kehtivad IMFis, mis välistab olukorra, kus näiteks ühe riigi vastuseis – sisepoliitilistel või muudel põhjustel – võiks kogu päästeplaani kraavi ajada.

Soome saab aga oma põhiseaduse järgi ühehäälsuse nõudest loobuda vaid siis, kui seda toetab 2/3 parlamendist.

Soome rahandusminister Jutta Urpilainen ütles, et riik ei saa ESMiga liituda, kui konsensuse nõue kaob. Peaminister Jyrki Kataineni sõnul tuleb Soomel leida võimalus ESMiga liitumiseks.

Samad erimeelsused, mis valitsesid Soome valitsuse kokkupanekul ELi abipakettides osalemise üle, püsivad edasi. Kreeka teise abipaketi kokkuleppimist takerdas Soome tänavu tagatisnõudega.

"Kevadest alates on saanud ilmsiks, et Soome ELi poliitika on muutumas," ütles Turu Ülikooli uuringutekeskuse juht Ville Pernaa. "Abipaketid tekitavad jätkuvalt samasuguseid pingeid nagu kevadiste valimiste ajal," lisas ta.

Kataineni valitsusel on parlamendis 124 saadikukohta. 2/3 enamuse jaoks oleks vaja 133 poolthäält.

Hetkel kuum