27. detsember 2011 kell 11:41

5 suurimat börsiäpardust

Valearvestusi tegid börsidel tänavu eelkõige tuntud investorid, kelle suured panused läksid kohutavalt valesti. Vaata halbade tehingute pingerida.

CNN Money koostas järgneva edetabeli.

Warren Buffett: Bank of AmericaKõigile pankadele oli raske aasta, kuid Bank of America pidasid paljud investorid kõige nõrgemaks. Siis tuli Warren Buffett.

Buffetti 5 miljardi dollariline investeering on senini tohutu kahjum. Tehingu väljakuulutamisest 25. augustil on aktsia kukkunud 21%, kuigi tõusis pärast uudist 9%. Praegu liigub aktsia 5 dollari ümber, kuid Buffetti optsioonid ostmiseks on 7,14 dollari juures.

Kindlasti pole aga Buffett lühiajaline investor ning just aeg võib tema kasuks mängida. Mäletatavasti investeeris ta kriisi keskel Goldman Sachsi ja toona teenis 5 miljardi pealt 649 miljonit kasumit, mis teeb tootluseks 13%.

John Paulson: peaaegu kõikMõned võivad seda nimetada karmaks, kuid 2007. aastal tekkivale hüpoteeklaenude kriisile panustanud ja „ajaloo parima tehingu” tiitli teeninud John Paulsoni võluvõime on kadunud. Ta on kaotanud peaaegu kõigega, isegi kullaga.

Novembri seisuga oli tema peamine fond kaotanud 46% ning suured kahjumid sundisid meest kolmanda kvartali kokkuvõttes investorite ees lausa vabandama. Paulson leidis imeväel üles selle aasta halvimad investeeringud, minnes pikaks näiteks finantssektoris. Ta ostis Bank of Americat (aasta algusest -60%) ja Citigroupi (-43%).

Lisaks võttis Paulsoni fond osaluse Hiina metsandusfirmas, mida üks omanikest hiljem süüdistas varudega vassimises, ja kui Paulson lõpuks ositsioonid likvideeris, oli kahjum investeeringu pealt 720 miljonit dollarit.

Bill Gross: USA võlakirjadMaailma üks mõjukamaid võlakirjainvestoreid ja Pacific Investment Managementi esimees Bill Gross ehk võlakirjakuningas hävis sel aastal samuti kuninglikult.

Gross kasutas osa firma 1,2 triljonilisest võlakirjapositsioonist, panustamaks USA võlakirjade vastu. Aasta alguses ütles ta investoritele, et USA finantsprobleemid sunnivad investoreid riigi võla eest pagema.

Vastupidiselt tormasid investorid kõikuvate aktsiaturgude eest varju ja otsisid turvalisi investeeringuid. Wall Street Journalile augustis antud intervjuus ütles Gross, et ta kaotas otsuse tõttu une, ja lisas, et see otsus oli viga.

Nüüd on investorid PIMCOst raha välja võtmas, mis allikate sõnul on sel aastal kaotamas 17 miljardit dollarit investorite raha.

Jon Corzine: Euroopa välisvõlgMF Globali endise tegevjuhi Jon Corzine’i 6,2 miljardi dollarilist panust Euroopa välisvõlale võib kergesti pidada ajaloo halvimaks panuseks. Vähe sellest, et see panus viis firma järsu pankrotini, kui investorid kabuhirmus firmast raha välja tõmbasid, kuid lisaks suudeti enne seda 1,2 miljardit dollarit klientide raha maha mängida.

Olukorda ei teinud paremaks Corzine’i sõnad Kongressi ja Senati ees detsembri keskel, kus ta ütles, et ta mäletab vaid vähe sellest, mis juhtus firma viimastel päevadel või kuidas kaotas firma klientide raha.

Wall Streeti analüütikud: American AirlinesAktsiaturgudel oli juba kerge aimdus, et American Airlines võib taotleda pankrotti. Firma aktsia kukkus aasta alguse 9 dollari pealt 29. novembriks 2 dollarini, mil anti pankrotiavaldus kohtusse.

Wall Streeti aktsiaanalüütikud ei saanud asjast aru. Kuigi juba oktoobri alguses tekkisid kuulujutud, et firma võib lähiajal pankrotti taotleda, andsid kõik emafirmat AMR katvad analüütikud aktsiale soovituse "osta" või "hoia".

Kõigest paar päeva enne pankrotiavaldust andis Morgan Stanley välja analüüsi, milles määrati aktsia hinnasihiks 6 dollarit. Lisaks andsid enne avaldust Barclays ja Deutsche Bank aktsiale ostusoovituse. Kui pankrot teatavaks sai, kukkus AMRi aktsia hoobilt 84%, 26 sendini.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum