Toitlusettevõtte Eesti Eine AS juhatuse liige Indrek Kirss ütles, et küsimus ei ole selles, kui suured on üleeuroopalised toetused, vaid et nad peaksid olema Euroopa liikmesriikides võrdsed.
"Üleeuroopalisi toetusi ühelt poolt suurendatakse ja teiselt poolt vähendatakse. Küsimus ei ole selles, kui suured on üleeuroopalised toetused, vaid et need peavad olema kõikidele liikmetele võrdsed. Võrdsuseprintsiip on tähtsam kui see, kas mingi valdkond saab toetust või ei saa," kommenteeris Kirss.
Ta lisas, et kui toetusi antakse nõrgematele ettevõtetele, on see teadlikult raha hävitamine, kui aga tugevatele ettevõtetele, tõstab see likviidsust. "Kus on õige kesktee, on raske hinnata ja analüüsida. Sellele küsimusele ei ole otsest vastust," lausus Kirss.
Võrdsustamine aitaks püsida konkurentsis. "Peabki alustama sellest, et kõikidel liikmesriikidel peab olema ühesugune rahastamismehhanism. Praegu saavad vanemad Euroopa riigid suuremaid toetusi ja nad ongi paratamatult konkurentsivõimelisemad kui Ida-Euroopa noored riigid," selgitas Kirss.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kui toetused ära võetaks, kas ettevõtted saaksid üldse hakkama? "Me oleme seda tihti analüüsinud. Kui läheneda tuleb asjale väga radikaalselt, siis tegelikult nn ettevõtlustoetused tuleks lõpetada Euroopa liikmesriikides. See tervendaks konkurentsi. Praegu on subjektiivsus, osadele valdkondadele antakse ja teistele ei anta. Need, kellel on head projektikirjutajad, saavad rohkem, teised vähem. See hoopis tekitab segadust konkurentsiturul," vastas Kirss.
Ta lisas, et levinud on ka see, et see toetuseraha lihtsalt kaob ära. "Toetusevõrk on väga õhkõrn teema. Konkurentsi tervendaks see, kui üldse keegi ei saaks," sõnas Kirss.
Valitsuses heakskiidu saanud Elektrituruseaduse eelnõuga vähendatakse olemasolevatele tuuleenergia tootjatele makstavaid toetusi. Äripäev küsib, kuidas mõjutaks ettevõtjaid toetuste vähenemine?
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!