Sirje Rank • 11. jaanuar 2012 kell 11:04

WEF: süvenev ebavõrdsus maailmas suurimaid riske

Ühiskondlik protest süveneva ebavõrdsuse vastu, mille väljenduseks on nii Araabia kevad kui liikumine okupeerige Wall Street, võib tagasi pöörata globaliseerumisega saavutatud edu, kujutades endast Maailma Majandusfoorumi täna üllitatud riskiraporti järgi üht suurimat ohtu maailma majandusele.

Suurimate majandusriskide seas on välja toodud nii valitsuste hiigelvõlad kui ka väga järsud sissetulekute vahed. Koos seavad need ohtu globaalse majanduskasvu, kuna on soodsaks pinnaseks natsionalismi, populismi ja protektsionismi esilekerkimisele ajal, mil kusagile pole kadunud ka võimalikud ohud süsteemsest finantsšokist ning toidu- ja joogivee kriisist.

Nii leiab raport Global Risks 2012, mille aluseks on 469 eksperdi ja äriliidri seas läbi viidud küsitlus. Aastatagusega võrreldes on keskkonnaohtude asemel esikohale kerkinud sotsiaalmajanduslikud riskitegurid, vahendas agentuur Bloomberg.

Kokku käsitleb raport 50 suuremat riski, jaotades need viide kategooriasse: majanduslikud, keskkonna, geopoliitilised, ühiskondlikud ja tehnoloogilised riskid.

„Esimest korda mitme põlvkonna jooksul ei usu enam paljud inimesed, et nende laste elujärg saab olema nende omast parem,“ ütles WEFi tegevjuht Lee Howell. „Eriti on seda uut pessimismi tunda arenenud riikides, mis on seni olnud peamiseks enesekindluse ja julgete ideede lähtekohaks.“

Tööpuuduse kasv noorte seas, pensionäride hulga kasv, kes sõltuvad suurtes võlgades riikidest (süvendades nende eelarveprobleeme) ning süvenev ebavõrdsus on „külvanud düstoopia seemned“ märgib raport, mis ilmub nädalapäevad enne Davosi suusakuurordis algavat järjekordset maailma majandusfoorumi. Kaasaegse turumajanduse varjuküljed on tänavuse foorumi läbivaid teemasid.

Hetkel kuum