Jaapan teatas esimesest kaubandusdefitsiidist 30 aasta jooksul kui möödunud aasta märtsis toimunud maavärin tõstis kütuseimpordi kulusid ning tugev jeen mõjus ekspordile halvasti, kirjutab Reuters.
Kaubandusdefitsiit viitab sellele, et Jaapani konkurentsieelis on vähenemas, kuna riik sõltub üha rohkem kütuseimpordist. Jaapani tuumaenergia on saanud suure tagasilöögi peale möödunud aasta märtsikuud ning mitmed reaktorid on suletud seoses rutiinsete kontrollidega.
Mitmed turuosalised näevad Jaapani jooksevkontole defitsiiti. „Aeg, mil Jaapanil saavad säästud otsa, on lähenemas,” ütles Jesper Koll, JPMorgani strateeg. „See tähendab, et Jaapan hakkab üha rohkem sõltuma globaalsetest säästudest, et rahastada enda puudujääki. Sellises olukorras nõrgeneb, kas valuuta või tõusevad intressimäärad.”
2011. aasta Jaapani kaubandusdefitsiit oli 2,49 triljoni jeeni ehk 32 miljardit dollarit, teatas täna Jaapani rahandusministeerium. See on esimene defitsiit peale 1980. aastat. Jaapani eksport kahanes 2,7% ning import kasvas 12,0%. Vähem kulutati kaupadele ning teenustele ja tarbiti rohkem toornaftat ning kütteõli.
Jaapani jeen on alates jaanuari teisest poolest nõrgenenud teiste suuremate valuutade vastu mitu protsenti.
Seotud lood
Kuigi Jaapan suutis pärast Fukushima katastroofi ja finantskriisi toibuda, näitavad viimased numbrid, et majandus on taas teel allapoole.
Intressiotsus avaldatakse täna õhtul kell 21
Kulla hind hüppas selle nädala alguses uute rekorditeni, tõustes kolme päevaga ligi 3 protsendi võrra. Peamiselt on kullal aidanud tõusta ootuste muutumine Föderaalreservi intressilangetuste osas – kui varem peeti tõenäoliseks 25protsendipunktilist kärbet, siis nüüd on tõenäolisem 50punktine kärbe. Intressiotsus avaldatakse Eesti aja järgi täna õhtul kell 21.
Enimloetud
5
Pingerivis 128 toidutööstust
Hetkel kuum
Pingerivis 128 toidutööstust
Tagasi Äripäeva esilehele