Eile Brüsselis toimunud mitteametlikul Euroopa Ülemkogul saavutati ka lõplik kokkulepe fiskaallepingu suhtes. Euroopa Liidu valitsusjuhtide hinnangul on tegemist olulise sammuga suurema fiskaalse ja majandusliku integratsiooni suunas.
„Eesti tervitab uut kokkulepet,“ ütles peaminister Andrus Ansip. „See suurendab märkimisväärselt võimalusi, et Euroopa Liidu riikide eelarved on jätkusuutlikud.“
Samuti tervitas ülemkogu rahandusministrite poolt saavutatud kokkulepet Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) asutamislepingu suhtes. Leping on valmis allkirjastamiseks ning eesmärk on jõustada see 2012. aasta juulis. ESM kui alaline kriisiohjemehhanism on loodud selleks, et suurendada usaldust ja finantsstabiilsust euroalas.
Ülemkogu kohtumisel arutasid Euroopa Liidu riigipead ja valitsusjuhid võimalusi majanduskasvu ning tööhõive suurendamiseks.
Arutelude keskmes oli kolm teemat: tööhõive stimuleerimine, eriti noorte hulgas; ühtse siseturu edasiarendamine ning väikese ja keskmise suurusega ettevõtete finantseerimine.
Peaminister Andrus Ansip juhatas Euroopa Ülemkogu alalise eesistuja Herman Van Rompuy palvel sisse arutelud siseturu teemal. Siseturg on üks Euroopa Liidu tugisammastest, mille eesmärk on kaotada tõkked kaupade, isikute, teenuste ja kapitali vabalt liikumiselt liikmesriikide vahel.
Ansip väljendas pettumust, et siseturu põhimõtteid pole suudetud ellu rakendada. Ta ütles, et näeb siseturu arendamise ees mitut takistust, seal hulgas kriisi ajal veelgi tugevnenud hirm konkurentsi ees ning protektsionistlik poliitika.
„Ma ei mõista, kuidas Euroopa saab edukalt toime tulla ülemaailmse konkurentsiga, kui me kardame omavahelist konkurentsi Euroopa sees,“ ütles Ansip.
Ansipi hinnangul peaks siseturu avamiseks vähendama nn reguleeritud elukutsete arvu, kaotama diskrimineerivad erandid teenuste direktiivis, muutma tööaja direktiivi ning vähendama väike-ettevõtete halduskoormust.
„Vaba, aus ning avatud kaubandus on alus majanduskasvule, suuremale tööhõivele ning üleüldisele stabiilsusele,“ rõhutas Ansip.
Peaminister arvas ka, et Euroopa Komisjonile tuleks anda suuremad volitused nelja põhivabaduse – inimeste, kaupade, teenuste ja kapitali vaba liikumise - rakendamise jälgimiseks ja reguleerimiseks.
Seotud lood
Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi sõnul sillutab fiskaalkokkulepe, millega 25 Euroopa Liidu riiki on valmis liituma, teed fiskaalliidule.
Francois Hollande, keda prantslased eelistaksid arvamusküsitluste järgi näha Prantsusmaa järgmise presidendi ametis, lubab valimisvõidu korral Ülemkogul sel nädalal kokku lepitud fiskaalkokkuleppe ära muuta.
Fiskaalkokkuleppe, milles Euroopa Liidu 25 riigi liidrid esmaspäeval kokku leppisid, annab Rootsile tugevama juriidilise garantii, et euroga liitumise otsustab riik ise, ütles Rootsi peaminister Fredrik Reinfeldt eilsel pressikonverentsil.
Peaminister Andrus Ansip sõitis tänasele ELi kasvuvõimalusi otsivale tippkohtumisele Brüsselis eile – tänane suurstreik Belgia pealinnas riskib tekitada tõsise transpordikaose.
Kuidas Sul täna suhted sülearvutiga on? Kõik sujub ja ei pane seda tähelegi? Super! Või oled hoopis teinud järjekordse sunnitud pausi, et hangunud arvutile restart teha? Või videokohtumiselt pidevalt lahkunud ja uuesti liitunud, sest samal ajal Exceli avamine käib arvutile üle jõu?
Viimased uudised
Pingerivis 128 toidutööstust
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele