Sirje Rank • 14. veebruar 2012 kell 8:41

Suurbritannia sai Moody’selt esimese hoiatuse

Reitinguagentuur Moody’s on esimesena suurtest agentuuridest võtnud võimalikuks kärpeks vaatluse alla Suurbritannia tipptasemel reitingu, tuues põhjuseks halvenevad majandusolud.

Briti opositsioonis olevale tööparteile andis see uut püssirohtu valitsuse kärpekava ründamiseks, mis riskib Suurbritannia majanduse vähem kui kolme aasta jooksul teist korda langusesse viia. Rahandusminister George Osborne’i sõnul on aga kärbetega jätkamine ainus viis, kuidas tippreitingu kaotust ära hoida.

„See on tõestus, et praeguses globaalses olukorras ei saa Suurbritannia oma võlgade vähendamise kursilt ära pöörata,“ kommenteeris Osborne. „See on reaalsustest,“ vahendas agentuur Bloomberg.

Agentuuridel S&P ning Fitch on Suurbritannia reitingu väljavaade stabiilne.

Peamine põhjus Suurbritannia reitinguväljavaate alandamise taga on nõrgenenud majanduskeskkond, teatas Moody’s esmaspäeva õhtul. Samuti ei jää britid puutumata euroala võlakriisi negatiivsetest mõjudest.

„Suurbritannia võlakoormus asetab riigi suurimates võlgades AAA-reitinguga riikide sekka nagu USA ja Prantsusmaa, mille reitinguväljavaade on samuti negatiivne,“ teatas agentuur.

Tööpartei eestkõneleja rahandusküsimustes Ed Balls ütles, et Moody’se otsus näitab, kui ohtlik on sättida oma poliitikat reitinguagentuuride järgi.

„Oma mõtlemises on nad nagu tuulelipud,“ ütles Balls BBC raadiole. „Ma kardan, et maailm on tegemas sama viga nagu 1930. aastatel ja reitinguagentuurid aitavad sellele kaasa. Tänane on esimene tõendus selle kohta, et ka reitinguagentuurid on lõpuks üles ärkamas.“

„Me oleme pidevalt väitnud, et rahandusministri ohtlik mäng – maksude tõstmine ja kulude kärpimine liiga järsult ja liiga kiiresti – annab lõpuks tagasilöögi, kuna ilma tasakaalustatud plaanita, mis edendab töökohtade loomist ja majanduskasvu, ei õnnestu valitsusel defitsiiti vähendada,“ ütles Balls.

Osborne ütles, et Suurbritannia tipptasemel krediidireiting ja võlakirjade madalad tootlused toetavad valitsuse eelarvekärpeid, millega on avalikust sektorist kavas koondada enam kui 700 000 töökohta. Tegemist on suurimate kärbetega II maailmasõjast, mis tõmbavad selge vahe Suurbritannia ja võlgades euroala riikide vahele nagu Prantsusmaa, mis oma tipptasemel reitingust ilma jäi.

Moody’s märkis, et Briti valitsuse novembris avalikustatud täiendavad eelarvekärped ahendavad manööverdamisruumi, muutes valitsusel raskemaks võetud eesmärkide täitmise, kui Suurbritannia majandus uuesti tugevasse langusesse läheb. Aastaks 2017 tahab Suurbritannia strukturaalse defitsiidi elimineerida.

Majandus- ja ühiskonnauuringute instituudi prognoosi järgi kahaneb Suurbritannia SKP tänavu 0,1% võrreldes mullu oktoobris prognoositud 0,8%se kasvuga.

Moody’s teatas ka, et ei ole eriti optimistlik Osborne’i plaani suhtes alustada võlakoorma vähendamist aastast 2015, mil see peaks 95% tasemel SKPst tipust läbi jõudma. Suurbritannia eelarvedefitsiit oli mullu üle 9% SKPst.

Lisaks Suurbritanniale muutis Moody’s negatiivseks ka Prantsusmaa ja Austria AAA-reitingu väljavaate ning kärpis kuue euroala riigi reitingut.

Hetkel kuum