Sirje Rank • 27. september 2012 kell 7:17

Stubb: pangaliit peab algama nullist

Euroalal kavandatav pangaliit peab algama nullist, leiab Soome Euroopa asjade ja kaubandusminister Alexander Stubb.

"Pangad, mis on ennast hästi majandanud, ei pea maksma pankade eest, mis on halvas seisus," kirjutas Stubb täna Rootsi majanduslehes Dagens Industri ilmunud arvamusartiklis. "Kõigepealt tuleb nõrgad pangad välja rookida ja siis saab luua ühised kriisifondid. See peab toimuma nii, et sellest ei teki pankade vahel n-ö moral hazard-probleemi ehk olukorda, kus väljaaitamisele lootmine ajendab võtma liiga suuri riske," märkis ta.

Stubb toetab pangaliidu loomist, see on järgmine samm järk-järgult edenevas integratsiooniprotsessis. Rootsi ja Soome teavad omast käest, mida tähendab panganduskriis ning on tänaseks loonud toimiva süsteemi – Põhjala pangad kannatavad välja ka kõige karmimad koormustestid. Nüüd tuleb sama teha ELi tasandil, kirjutas Stubb. Ning kuna detailide üle vaieldakse just praegu, siis tuleb ka Rootsil ja Soomel oma hääl kuuldavaks teha.

Teisipäeval kohtusid Helsingis Soome, Saksamaa ja Hollandi rahandusministrid, mille järel tehtud ühisavalduses väljendati samuti seisukohta, et seni tehtud vead tuleb riikidel endil kinni maksta. Ühised tugisüsteemid euroalal – sealhulgas pankade rekapitaliseerimine ESMist otse – oleks mõeldud edaspidiste võimalike probleemide puhuks.

Hetkel kuum