Indrek Kald • 12. oktoober 2012 kell 15:33

FT kolumnist: tähtsaim on oskus vigu parandada

Oskus vigasid parandada on võtmetähtsusega, rääkis BBC saatejuht ja Financial Times'i kolumnist Tim Harford Pärnu juhtimiskonverentsil.

Harford avas ebaõnnestumise ja kohanemise olulisuse teemat arvukate näidete varal, mis ulatusid Iraagi sõjast meelelahutusmaailma ja kulinaariani. Tema sõnul peaksime rohkem riskima ja olema valmis ka avalikuks ebaõnnestumiseks. "See on loomulik, et me ei soovi eksida. Vigade vältimine tähendab aga teha mitte midagi uut, mitte midagi põnevat, mitte midagi tähenduslikku," rõhutas Harford ja lisas, et millegi muutmiseks tuleb riskida ka eksimisega.

Ta tõi näiteks Johannes Gutenbergi piibli, mis märgib trükikunsti sündi, ent mis omal ajal oli suur ebaõnnestumine. "See täna ajalooline sündmus hävitas Gutenbergi karjääri kirjastajana. Kes tahaks osta trükitud piiblit?! See on Jumala raamat ja kõik tahavad munkade käsitsi maalitud piibleid – arvati. Guttenberg oli majanduslikult hiilgav ebaõnnestumine," märkis Harford.

"Ma ei ütle, et eksimine ja ebaõnnestumine oleks tore. Jah, vigade tegemine on hirmus ja ebaõnnestumine on jube! Mida ma aga ütlen, on see, et me kõik teeme vigu, me kõik eksime. Seega on oskus vigasid parandada võtmetähtsusega," rõhutas FT kolumnist Pärnus.

Ühtlasi rääkis ta katsetest, millega on uuritud inimeste konformsust grupis. Kui terve grupp vastab ühtmoodi, vastab samuti ka katsealune, hoolimata sellest, kas ta tegelikult nii arvab. "Piisab aga sellest, kui üks inimene ütleb välja teistmoodi arvamuse, ning katsealune julgeb ka ise oma tegelikku arvamust avaldada. Mina julgustan riskima! Olge julged – isegi kui teie idee ei tundu olema õige, on see ikkagi kasulik. Igal juhul on oluline see lauale tuua," sõnas Harford.

Kokkuvõttes rõhutas ta, et kuna ebaõnnestumine on paratamatu, tuleb seda ka niimoodi võtta: "Osake ebaõnnestuda. Osake vigu parandada. Osake kohaneda."

Kolumnist ja saatejuht Tim Harford on värskelt eesti keeles ilmunud teose "Kohanemine" ja paljude teiste äribestsellerite autor.

Hetkel kuum