Väikeste mahtude tõttu toob võlakirjad Balti turule. Erinevalt Eesti Energiast ja Eleringist, kelle võlakirjad on noteeritud Londoni börsil, toob Läti energeetikafirma võlakirjad Balti börsile.
Kotane põhjendas Balti turu eelistust Skandinaavia ja Londoni börsi ees põhiliselt kohalike investorite valmisoleku ja sooviga Balti turul aktiivsemalt tegutseda. “Meie arvates on praegu hea võimalus olla kohalikul turul,” ütles Kotane. Samuti nentis ta, et Londoni börsile minekuks on nende likviidsus ning laenusoovid liiga väikesed.
Latvenergo investorid on praegu kommertspangad, pensionifondid, ent oodatakse ka institutsionaalseid investoreid. Eraisikud esimesel emissioonil ilmselt 100 000 euro suuruse piirangu tõttu otse ei investeeri, ent järgmise emissiooni nominaal tuhat eurot võimaldab ka neil investeerida.
Küsimusele, miks pärast 2010. aasta korruptsiooniskandaali, millega oli seotud tervelt seitseteist Läti energiafirma töötajat, peaks investor julgema Latvenergosse investeerida, vastas Kotane, et ettevõte on teinud palju sisekontrolli parandamiseks. “Me parandame läbipaistvust, kuidas raporteerida, kuidas selgitada ettevõttes tehtavaid tegevusi. Eelmisel nädalal avasime investoritega suhtlemiseks veebilehe, oleme loonud revisjonikomisjoni ning komisjoni üks ülesanne on kaebuste ülevaatamine ning võltsingute tuvastamine. Seda küsitakse meilt tihti ja me teeme kõik endast oleneva, et meid saaks usaldada,” kinnitas Kotane
Eesti ettevõtja ei mõista, et laenu võtmise asemel võiks võlakirju müüa. Nasdaq OMX Tallinn emitenditeenuste juht Kalle Viks rääkis, et Eesti võlakirjaturg on praegu vaikne. Viks arvas, et Eesti ettevõtted lihtsalt ei teadvusta, et lisaks pangalaenule on võimalik võlakirju emiteerida ja selle kaudu raha saamise tingimusi suunata ja vajadusel võlakirjad tagasi osta. “Seda juba pangalaenuga teha ei saa,” ütles Viks.
“Turu ja investori seisukohast on iga ettevõtte olgu siis aktsiate või võlakirjade tulek igati teretulnud. Meie turul võiksid kohalikud infrastruktuuri ettevõtted sama eeskuju järgida,” ütles Viks ja nentis, et Eesti Energia ja Elering on võlakirjad pigem Londonisse viinud.
SEB Varahalduse fondijuht Enriko Võrklaev hindab samuti Latvenergo võlakirjaemissiooni positiivseks. kuna kohalikul võlakirjaturul selliseid investeerimisvõimalusi just palju ei ole. “Positiivne on, et tegemist on infrastruktuuri ettevõttega, kuna need on keskelt läbi väiksema riskiga kui tavapärased eraettevõtted,” ütles Võrk-
laev. Kuna emissiooni tingimused ei ole lõplikult paigas, ei osanud ta veel kinnitada, kas SEB Ida-Euroopa võlakirja fondi Latvenergo võlakirja võtavad, sest ilmselt ei saa väikese emissiooniga võlakiri järelturul eriti likviidseks ja kaubeldavaks.