13. detsember 2012 kell 21:00

Aasta tehing Tallinki aktsiaga

Eile teatas Tallink Grupp, et  Baltic Cruises Holding ostis 116,5 miljoni euro eest viie suurinvestori käest  kuuendiku börsifirmast ja tõusis sellega Tallinki suuruselt teiseks investoriks.

Uus suuromanik oli nõus ostma Tallinki aktsiaid aktsia praegusest turuhinnast koguni 42% kõrgemal tasemel.

Äripäevale teadaolevalt on ostja näol tegemist investeerimisettevõtte Citi Venture Capital International (CVCI) Growth Fund II tütarfirmaga. Kuna CVCI Jersey Limited oli ka üks suuremaid aktsiamüüjaid, siis võis suur osa tehingu rahast liikuda sellesama arenevatele turgudele investeeriva institutsiooni finantsklientide vahel. Aga välistatud pole ka mõni strateegiline investor, kes kaugemas tulevikus võib ihuda hammast juba suurema osaluse järele.

Aktsiatehingu taga oli Äripäevale teadaolevalt Tallink Grupi nõukogusse kuuluv Ashwin Roy, kuid CVCI huve esindav riskikapitalist jäi lehele päeva jooksul tabamata.

Valdusfirma Infortar, mille suurosanikud on  Enn Pant, Kalev Järvelill ja Ain Hanschmidt, müüs 31,1 miljoni euro eest maha veidi enam kümnendiku oma aktsiatest. Ülejäänud aktsiate müüjateks olid Balti turgudele investeeriv Amber Trust SCA fond, Citigroup International Finance Corporation ja Firebird Republics Fund Ltd.

Müük toimus tugevalt üle turuhinna. Kuna Baltic Cruises Holding otsis aktsiaid kokku 1,10 euro tasemel, hindas fond Tallink Grupi väärtuseks ligi kolmveerand miljardit eurot ehk 42% üle kolmapäevase sulgemishinna.

Detsembri alguses leppisid suuraktsionärid kokku, et järgmise aasta 30. aprillini on õigus aktsiaid juurde osta vaid börsifirma kõige värskemal omanikul. See võis olla ka põhjuseks, miks Baltic Cruises oli valmis aktsiate eest maksma turuhinnast kõrgemat hinda.

Tehingu järel endiselt laevafirmas suurimat kontrolli (35,8%) omava Infortari aktsiapaki väärtuseks võib selle alusel hinnata 265 miljonit eurot.

Peamiselt hotelli-, takso- ja trükiäriga tegeleva Infortari jaoks avab enam kui 30 miljoni euro laekumine mitmeid võimalusi. Ehkki valdusfirma tegevjuhti ja Infortari suuomanikku Ain Hanschmidti ei õnnestunud eile tabada ja valdusfirma nõukogu esimees Enn Pant viibis välismaal, võib oletada, et lisaks võimalikele investeeringutele on laual ka dividendimaksed.

Viimati jagas Infortar investorite vahel dividendideks 2008. aastal 0,96 miljonit eurot (15 miljonit krooni).

Ninnas ostjaid ei tunne. Tallink Grupi nõukogu esimees Toivo Ninnas ütles Äripäevale, et ei tea Baltic Cruises Holdingust midagi. “Seda peate nende käest küsima, miks nad ostsid Tallinki aktsiaid, mina ei tea. Igaüks võib osta aktsiaid,” kommenteeris Ninnas.

“Aktsiad liiguvad iga päev. See on kõikide vaba voli. Isiklikult minule on küll see ettevõte tundmatu ning ma ei ole selle ettevõttega kokku puutunud,” rääkis Ninnas.

Ninnas nentis, et samas on positiivne, kui ettevõtte vastu tuntakse huvi. “Aktsionäre tuleb kogu aeg juurde ja ka lahkub. Mida rohkem müüakse ja ostetakse, seda parem, see näitab huvi firma vastu. Kui ei oleks huvi ja usku ettevõttesse, siis ei ostetaks,” ütles ta.

Investorid aktsiaid müüma ei torma

Eilne teade Tallinki aktsiate ostust, mis toimus turuhinnast tunduvalt kõrgemal tasemel, pani väikeaktsionärid end paremini tundma ja tõdema, et nad on teinud õige investeerimisotsuse.“No see tekitab ikka positiivseid emotsioone,” ütles Tallinki väikeinvestor ja ettevõtja Olari Taal. Ta lisas, et tema emotsioonid on positiivsed nii ettevõtte pisiaktsionäri kui ka eestlasena. “Ikkagi omamaise kapitaliga firma väärtuse tõus,” märkis Taal. “Selge on see, et kui osteti 42% kõrgemalt, siis on väärtus tõusnud.”Taal lisas, et tema Tallinki aktsiaid müüki panna ei kavatse. “Ei tekita selle osas mingeid mõtteid. Ma pole spekulant ja lühikesi positsioone ma ei vaata,” lisas Taal.Investor Sulo Nigul ei olnud Tallinki tehingust veel kuulnud. “Aga mulle meeldiks küll, kui keegi minu enda aktsiad sellise hinnaga ära ostaks,” lausus ta naerdes.

Kõrge müügihind viitab suurele huvile. “Ma küll ei tea, kes need on, kes ostsid, aga kuna see on börsiväline tehing, siis ilmselt on tegemist mingite insaideritega, kes leiavad, et asi on seda väärt,” arutles Nigul. Ta lisas, et kui juba oldi valmis aktsiat turuhinnast kõrgemalt ostma, siis on see märk selle kohta, et huvi ettevõtte vastu pidi ikka suur olema.See asjaolu tekitas Niguli sõnul ka temas endas aktsionärina parema enesetunde. “Kui Tallinki omanikud tahaksid veel mõnele sellise pakkumise praegu teha, siis ma oleksin kohe  valmis!” rõhutas Nigul.“Minul on aktsiad kunagisest ­IPOst pärit, praegu peaks hind sellest üle olema,” tõdes Nigul.

Lootus, et tehing kergitab ka aktsia hinda. Ka investor Jaan Toots, kes viibis eile välismaal, ütles, et ta pole veel tehingust kuulnud. “Kuid Tallink on väga edukas ettevõte, ma pole selles kunagi kahelnud. Olen ise seal ka pealike hulgas olnud,” ütles Toots. “Mul on hea meel kuulda seda,” lausus ta tehingu kohta.Tootsi hinnangul näitab tehing seda, milline on Tallinki aktsia tõeline väärtus.Ta märkis, et ise ta aktsiaid mitte mingil juhul müüa ei plaani. “See on väga väärtuslik aktsia. Seda on juba pikka aega hoitud. Ma arvan, et Tallinki aktsia läheb veel üles,” märkis Toots.Investor Andri Avila jaoks on põhiküsimuseks ikkagi see, kas selle ostutehingu puhul oli tegemist uue investoriga või pigem raha ühest taskust teise tõstmisega. Avila oletas, et pigem lihtsalt suurendas üks omanikest oma osalust.“Ma arvan, et igal juhul see negatiivne ei ole. Kui välisinvestoritel on huvi Tallinna börsi ettevõtete vastu suurenemas, siis mis sellest halba saab olla,” ütles Avila.Ta lisas, et Tallinna börsi põhiline mure pole praegu enam see, et ettevõtted oleksid halvad, vaid pigem see, et investoreid ja raha on turul vähe.“Likviidsus on kehv. Viimastel kuudel on see küll natukene paranenud, aga võrreldes buumieelsete aastatega on likviidsus väga nõrk ja kõik mis seda suurendab, ka huvi siinsete ettevõtete ja turu vastu, see on minu meelest ainult positiive,” rääkis  Avila.Kuigi tehing tehti niigi juba 42% üle turuhinna, siis Avila hinnangul oleks seda kogust turult kokku ostma hakates hind võinud veelgi enam kerkida. “Sellesama nõrga likviidsuse tõttu,” selgitas ta. “Üldiselt mujal maailmas on ka nii, et kui sellist suurt tükki tahetakse kätte saada, siis makstakse turuhinnast kõrgemat hinda.”

Tehing müüma ei pane. Avila märkis, et see tehing tema aktsiaoste või -müüke kuidagi ei mõjuta. “See, kas ma ostan või müün, sõltub ikkagi vastavalt vajadustest ja võimalustest. See tehing müüma kindlasti ei pane,” oli Avila veendunud. Ta leidis, et parematel Tallinna börsi ettevõtetel on praegune hind õiglasest väärtusest suhteliselt kaugel ja tõusupotentsiaali on pea kõigil.Novembris tugevate kvartalitulemustega välja tulnud Tallink täitis endale poolteist aastat tagasi seatud dividendide maksmise strateegia ning võiks soovi korral investoreid järgmisel kevadel raha väljamaksmisega rõõmustada. Selle aasta üheksa kuuga on Tallink maksnud laene tagasi juba ligi saja miljoni euro ulatuses.Tallinki juhatuse esimees Enn Pant ütles intervjuus Äripäevale, et dividendi maksmine vajab aktsionäride nõusolekut. “Aga ma arvan, et üpris pea võtame selle otsuse vastu. Dividendide maksmine on olnud meie kindel soov ja selle nimel oleme pikemat aega tööd teinud,” ütles Pant novembris.

 

Omanikud

Infortari suuromanikud

Otse ja kaudselt läbi firmade, osalus protsentidesEnn Pant  29,43  Kalev Järvelill  25,63  Ain Hanschmidt  20,09  Keijo Erkki Mehtonen   7,83  Toivo Ninnas sen  6,63  Eva Hanschmidt  2,51  Harri Hanschmidt  2,51  

Allikas: Äriregister

 

Tasub teada

Baltic Cruises keelas ülejäänud suuromanikel aktsiaostud

6. detsembril muutsid suuraktsionärid endavahelist lepingut, mis võis olla eelduseks turuhinnast kõrgema hinnaga aktsiate ostule.Tallink Grupi aktsiakapitalist 56,5 protsenti kontrolliv Amber Trust II SCA, Citi Venture Capital International, Infortar, Ain Hanschmidt, Kalev Järvelill, Keijo Erkki Mehtonen ja Enn Pant ning Tallink Grupi uus suuromanik Baltic Cruises Holding L.P leppisid kokku, et kuni järgmise aasta 30. aprillini on õigus aktsiaid juurde osta vaid börsifirma kõige värskemal omanikul.Selle kuupäevani võib lepingu osapooltest üle 0,674 miljoni Tallink Grupi aktsia (0,1% aktsiakapitalist) osta vaid uus omanik Baltic Cruises ning seda ilma teiste osapoolte kooskõlastuseta. Ülejäänud osapooltel on õigus osta kuni 0,674 miljonit aktsiat ilma kohustuseta teisi osapooli informeerida.Selline ostukeeld lisaks väga suurele omandatud aktsiakogusele võiski olla eelduseks, miks uus suuromanik oli nõus ostma aktsiaid praegusest aktsia turuhinnast koguni 42% kõrgemalt tasemelt.Lisaks on Baltic Cruises leppinud Amber 2, ­Firebirdi ja KJK Fund SICAV-SIFiga kokku, et kaks viimatimainitud fondi ei osta 30. aprillini aktsiaid ilma uue suuromaniku nõusolekuta.

Hetkel kuum