Raivo Sormunen • 4. juuni 2013 • 2 min
Jaga lugu:

Stalmeister: hea hind võlakirjadel

Ehkki Tallink Grupp müüs võlakirju kontserni pangalaenudest ligi kaks korda kallimalt, peab finantsjuht Janek Stalmeister saadud raha hinda odavaks.

Stalmeister peab saadud raha - 900 miljonit Norra krooni ehk 118 miljonit eurot - odavaks, kuna tegemist on tagamata võlakirjadega ning lisab, et intressiswapi tulemusena tuleb laenuhind eurodes üksjagu madalam.

”Põhjamaade turu suurust arvestades on meie kui uue tulija tagamata võlakohustuse emisiooni suurus ja selle hea hind signaal usaldusest ettevõtte vastu. Testisime turgu ka kaks aastat tagasi, siis oleks saanud laenu 10 protsendi või isegi kõrgema kuluga. Tänane olukord võlakirjaturul ja ka ettevõtte finantsseisund on parem,” märkis Stalmeister.

Stalmeisteri täpsustas, et tegelikult tuleb laenuintress Tallinki jaoks eurodes tegelikult madalam, kuna tänaseid turuhindasid vaadates saaks olemasoleva laenu (3 kuu Nibor + 5% ehk 6,79%) intressiga vahetades eurodeks umbes Euribor + 5,1% tasemel (kokku 5,3%). Täpne hind sõltub tehingu tegemise käigus.

Börsifirma finantsjuhi sõnul ei olnud võlakirjaemissiooni tegemine Tallinki jaoks pankade poolt pealesurutud nõue, vaid tegemist oli laenuportfelli juhtimisega.”Kuna pankade omakapitalinõuded muutuvad järjest karmimaks, lähevad laenud aasta aastalt kallimaks ja neid peab kiires tempos tagasi maksma. Samas piiravad laevadele seatud tagatised opereerimise paindlikust. Meie eesmärk on jätkata laenude vähendamist tervikuna, aga samas juhtida laenuportfelli niimoodi, et ettevõte suudaks jätkusuutlikult ka dividende maksta.”

Norra turu valis Tallink investorite otsimiseks seetõttu, et seal on väljakujunenud võlakirjaturg ning tingimused on Põhjamaade investoritele tuntud ja harjumuspärased. Lisaks oli tähtis veel see, et Oslo börsil on laevandusega seotud ettevõtted laialdaselt esindatud ning analüütikutele ja investoritele arusaadavad. Samuti on Oslo börsil ka krediidireitinguta (nagu Tallink – toim.) emissioonid tavapärased.

Tallink Grupi senised pangalaenud on olnud tagatud. 31. märtsi seisuga oli laevanduskontsernil üleval 821,5 miljoni euro eest pangalaene keskmise intressimääraga umbes 3,8%. Lisaks võttis Tallink esimeses kvartalis täiendavalt 43 miljonit eurot arvelduskrediiti.

Teises kvartali jooksul teeb Tallink kaks suur raha väljamaksmist.Esiteks ostis börsifirma aprilli lõpus ca. 30 miljoni euro eest Viking Line`ilt reisilaeva Isabella. Teiseks maksab Tallink vähem kui kuu aja pärast (2.juulil) välja 33,5 miljonit eurot dividende, mille pealt peab ta tasuma veel umbes 7-8 miljonit eurot tulumaksu.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt