• OMX Baltic0,46%301,4
  • OMX Riga0,11%893,94
  • OMX Tallinn0,63%2 081,82
  • OMX Vilnius0,71%1 211,06
  • S&P 5000,83%6 279,35
  • DOW 300,77%44 828,53
  • Nasdaq 1,02%20 601,1
  • FTSE 100−0,37%8 790,33
  • Nikkei 2250,06%39 810,88
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,85
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%92,83
  • OMX Baltic0,46%301,4
  • OMX Riga0,11%893,94
  • OMX Tallinn0,63%2 081,82
  • OMX Vilnius0,71%1 211,06
  • S&P 5000,83%6 279,35
  • DOW 300,77%44 828,53
  • Nasdaq 1,02%20 601,1
  • FTSE 100−0,37%8 790,33
  • Nikkei 2250,06%39 810,88
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,85
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%92,83
  • 08.12.13, 06:33
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Mäng, millel õnnega vähe pistmist

Bridž, mis inglise keelest tõlgituna tähendab silda kahe inimese vahel, pole õnnemäng, milles algajat võiks tabada õnn.
Eestis mängib bridžiklubides umbes 500 harrastajat. See kuninglik kaardimäng on üsna populaarne ka ärimaailmaga seotud inimeste hulgas.
Paarid hoidku eemale!
Eesti Turniiribridži liidu presidendi ning Riigikogu liikme Sven Sesteri hinnangul on bridž väga sotsiaalne mäng. "Laua taga saavad kokku töötu ja firmajuht, 15aastane noor ja 85aastane vanahärra, pensionär ja pankur. Jutt keerleb ikka ja jälle bridži ümber. Mängijatel on üldjuhul fenomenaalne mälu. Ei ole harvad need olukorrad, kus hakatakse arutama viie või 10 aastat tagust jaotust ning tuletatakse meelde, kas ärtu kuningat oli võimalik ässaga ära võtta või mitte," rääkis ta.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Laua taga on kõik võrdsed ja loeb vaid loogilisus, mõtlemine ning kogemused. "Ja üks asi on bridžis ka selge - kui keegi on üldse süüdi halvas mängus konkreetse jaotuse mängimisel, siis see on kindlasti partner!" märkis Sester ja lisas, et nali naljaks, aga bridži ei soovitata abielupaaridele. "Seda just seetõttu, et elatakse mängu nii sisse, et see võib kanduda ka koduseinte vahele," pani ta abielupaaridele südamele.
Rakvere linnapea Mihkel Juhkami - kes avastas nagu ka Sester bridžimängu enda jaoks ülikoolipäevil - lisas, et suures osas pakub bridž inimestele lihtsalt mõnusat äraolemist ja vaheldust. "Enamuse jaoks on bridž selgelt lihtsalt sportlik ajaviide. Ilmselt on see sportlik pool ka põhjuseks, miks bridžmängijate hulgas küllalt palju neid, kes nooremas eas väga kõrgel tasemel mõne palju füüsilisema spordialaga tegelenud on," arutles ta, lisades, et paljud neist on mängima hakanud juba sel ajal, sest mäng on olnud heaks vahelduseks pikkade võistlussõitude või treeninglaagrite aegu.
Ajaviide võikski vahest ehk olla bridži üks märksõnu, kuna tipptasemel mängijaid on vaid käputäis. Õigupoolest polevat Sesteri sõnul Eestis ühtegi professionaalset bridžimängijat.
Raha pole oluline
Bridži ei mängita raha peale, ent see ei tähenda, et tegu poleks kaudses mõttes äriga.
Kuna tegu on igati sotsiaalse mänguga, siis arutles Juhkami, et küllap ei jää siit puutumata ka äriline pool. Ta tõi näiteks, et nii tipptasemel kui lihtsalt harrastajad võtavad sageli ette pikki reise, et bridžiturniiridel osaleda. Ta leidis, et tõenäoliselt enamikus olulisemates kuurortites korraldatakse regulaarselt suuri bridžifestivale, viimast siis tavaliselt kas vahetult enne või pärast tipphooaega. "Toob inimesi kokku ja aitab hotellitubasid täita," märkis ta.
Samuti on maailmas väga populaarsed spetsiaalsed bridžireisid, kus korraldajad on ka treenerite ja võistluste läbiviijate rollis. "Kuhugi sooja paika või ka lihtsalt kruiisilaevale oma kokku pandud grupiga. Pole üldse väike äri," võttis ta kokku.
Hasart ja meelelahutus

Artikkel jätkub pärast reklaami

Bridž pole olemuselt hasartmäng, mistõttu algajat tõenäoliselt võidujoovastus ei taba. Bridži puhul on nii, et võit soosib vaid tugevaid.
Juhkami märkis, et mõistagi võib igat spordiala hasartselt või hasartsemalt harrastada, ent erinevalt teistest kaardimängudest bridži hasartmänguks ei peeta. "Kasvõi selles mõttes, et kas mängida paar tundi või pool ööd," lisas ta.
Sester meenutas ülikooliaegu, kus nii mõnigi loeng jäi kuulamata, sest bridž kaotas ajataju. "Avastasid ühel hetkel, et hommikusest loengusse mineku kellajast oli saanud hiline öötund. See ei seganud meid kokkuvõttes ikkagi õppimast, eksamitel käimast ning isegi stipendiumi saamast," lausas ta ning lisas et tema ülikooliaegne bridžipartner lõpetas ülikooli koguni cum laude.
Piret Aava, kes on Eesti Turniiribridži liidu juhatuse liige meenutas, et kuigi bridži sai harrastatud juba keskkooli aegu, leidis ta tagasitee mänguni pärast teise lapse sündi. Toksides otsingumootorisse "online bridge", avastas ta enda jaoks kaardimängu virtuaalse külje. "Internetis mängimisel on oma võlud, oled oma aja peremees. Samas õige mäng on ikka päris laua taga, reaalsete inimeste vastu," lausus ta.
Teisalt tunnistas Aava, et bridži online' versiooni juurde viis ta siiski asjaolu, et endisel töönarkomaanil oli ühtäkki tundide viisi vaba aega käes. "Olin ma oma pisikese lapsega kodus, kes magas suure osa oma päevast," selgitas ta.
Nüüd on ta enda sõnul aga taas tööga väga hõivatud, mistõttu  on bridžimänguks jäänud üsna vähe aega. "Mõned korrad kuus jõuan ikka kaardilaua taha," ütles ta.
Mis puudutab otsest meelelahutust, siis Sesteri hinnangul on kõrvaltvaatajaile bridž äärmisel igav, kuna puudub igasugune vaatemängulisus. "Ta ei ole tavainimesele arusaadav ning erinevalt pallimängudest puudub mängus dünaamika. Kaua sa ikka vaatad nelja mängijat", lausus ta. "Kui pokkeris inimesed veel saavad aru, et kaks ässa on parim kombinatsioon ning telepildis on välja toodud protsendid võimalikust võiduvõimalusest, siis bridžis võid sa väga heade kaartidega saada väga halva tulemuse ning mänguvõhik pealtvaataja ei saa sellest lihtsalt aru," lisas Sester.
Sama märkis ka Aava, kes rõhutas, et avalikkusel kipub üldjuhul bridžist veidi vale arusaam olema. Parim kaardijooks ei pruugi alati edu tagada ning õnnega pole sel mängul suurt midagi pistmist.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Bridž versus male
Bridži on sageli võrreldud malega. Kuigi mõlemad on vaimuspordi esirinnas, siis kipuvad bridžimängijad rõhutama, et bridžis on rohkem erinevaid kombinatsioone kui males. Ajaloos on palju maletajaid, kes on lõpuks leidnud tee bridži juurde. Viimase näiteks võib tuua Irina Levitina, kes pärast edukat malekarjääri ratsude, odade ja kahurite juurest kuningliku kaardimänguni jõudis.
Muuseas, ka Microsofti asutaja Bill Gates armastab kaardilaua taga istuda ja bridži harrastada.
"Kindlasti ei ole nii ilus öelda, aga on selge, et seda mängu ei mängi just mitte kõige rumalamad inimesed," poetas Rakvere linnapea ja kirglik bridžiharrastaja Mihkel Juhkami. Elementaarsed matemaatilised ja loogikaalased võimed on bridžimängu puhul vältimatuks eelduseks. "Ja eks sellest tulene ka mänguseltskonna kvaliteet. Aga eks igal alal, nii spordis kui muusikas, peab olema midagi looduse poolt ka kaasa antud. Kui ikka viisi ei pea, siis on selle laulmisega nagu on," rääkis ta. Reeglina on bridžimängijad ka head maletajad.

Seotud lood

Äriplaan 2026

Äriplaan 2026

Uurime välja Eesti majanduse arengusuunad 2026. aastal, et ettevõtjatel ja tippjuhtidel oleks, millele tuginedes järgmist aastat planeerida.

Kas eksport ja kaitsetööstuse areng võiksid Eesti majandusele uue käigu sisse aidata? Kuidas näevad Põhjamaade ettevõtjad ja tippjuhid Eesti võimalusi rahvusvahelisel areenil ning kas nad plaanivad siia investeerida? Kuhu investeerivad ning millele tõmbavad pidurit Eesti ettevõtjad? Missugune on riigi äriplaan 2026. aastaks? Kõigile nendele küsimustele saad vastuse 17. septembril Eesti mõjukaimal majanduskonverentsil Äriplaan!

Enda kogemust tulevad Eestisse jagama ülemaailmse ulatusega Rootsi masina- ja metallitööstusettevõte Hanza AB asutaja ja tegevjuht Erik Stenfors ning Telia Company president ja tegevjuht Patrik Hofbauer.

  • Toimumisaeg:
    17.09.2025
  • Alguseni:
    2 k 12 p 21 t
  • Toimumiskoht:
    Tallinn

Hetkel kuum

Podcastid

Tagasi Äripäeva esilehele