9 jaanuar 2013

Tamming: kulla hind tõuseb tänavu 25-35%

ASi Tavid nõukogu esimees Alar Tamming usub, et kulla hind tõuseb seni, kuni jätkub keskpankade rahatrükk. Tänavu peaks see väärismetalli hinda tõstma 25-35%, leiab ta.

"Kuld on tõusnud 12 aastat järjest ja jätkab tõusmist seni, kuni USA, Euroopa ja Jaapani keskpangad jätkavad nn rahatrükkimist ehk majanduse päästmist, mis tegelikkuses muidugi majandust ei päästa, vaid lükkab kriisi pikemaks ja valusamaks," ütles Tavidi suuromanik.

Tammingu sõnul on kuld ainuke finantsvara väljaspool pangandussüsteemi ja seetõttu praeguses olukorras puuduvad fundamentaalsed tegurid kulla hinna languseks.

"Lisada võib ka seda, et arvestades inflatsiooni pole kuld saavutanud 1980. aasta hinnataset. Selleks, et kuld jõuaks uue hinarekordini ka ostujõu poolest, on vaja kullal tõusta vähemalt 2250 dollarini," märkis ta.

Kuid mida teeb kuld sel aastal? Tammingu sõnul jäi 2012 hinnatõus suhteliselt väikeseks, aga rahatrükkimine ei pidurdunud, mistõttu tõenäoliselt tõuseb kuld ka eelmise aasta eest. "Prognoosin tõusu 25-35%," ütles ta.

"Tavalistel aegadel soovitatakse hoida kullas 5-10% varast. Keerulisematel aegadel 20-40% varast. Praegusel ajal, kui käimas või õigemini algusfaasis on majandus ajaloo suurim kriis, soovitan ma hoida kuni 60% varadest kullas," sõnas Tavidi asutaja ning suuromanik.

Oma sõnade kinnituseks lisas Tamming, et Tavid hoiab kõik oma vabad vahendid füüsilises kullas.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum