Rainer Saad • 21. jaanuar 2013 kell 7:05

Hiina tööturul suur trendimuutus

Eelmisel aastal vähenes Hiinas töötavate inimeste arv, mis on algus paarkümmend aastat kestvale trendile, millel on sügavad mõjud ka Hiina majandusele, kirjutas Financial Times. 

Detsembri lõpus oli Hiinas tööealist elanikkonda (15-59 aastat) 937,27 miljonit. Hiina riikliku statistikabüroo andmetel on see 3,45 miljonit vähem, kui 2011. aastal.

„2012. aastal nägime esimest korda tööealiste inimeste arvu langust. Peaksime sellele faktile suuremat tähelepanu pöörama,“ ütles statistikabüroo juht Ma Jiantang, kelle sõnul on eelmise aasta langus murettekitav, vaatamata asjaolule, et Hiina majandus suutis neljandas kvartalis kasvada 7,9%.

Sündide arv kipub langema, kui ühiskond saab rikkamaks. Hiinas on seda trendi moonutanud aga riigi ühe lapse poliitika, mis sai alguse 1970ndate lõpus. „Enamus prognoose näitas, et tööjõuealiste inimeste arv hakkab langema selle aastakümne keskpaigas, kuid äsja avaldatud numbrid näitavad, et protsess on juba alanud,“ ütles HSBC makroanalüütik Frederic Neumann. „See näitab, et langus saab järgnevatel aastakümnetel olema kiirem kui arvatud.“

Neumanni arvates võib vananev tööjõud olla suureks takistuseks ka Hiina majanduse tulevasele kasvule.

Hetkel kuum