Eesti ettevõtjatest 70% usub hoolimata majanduse ebastabiilsusele tänavu käibe kasvu. Samuti plaanitakse tõsta töötajate palku, selgus PricewaterhouseCoopersi (PwC) Eestis korraldatud tippjuhtide uuringu tulemustest.
“Eestis usub 83% tippjuhtidest, et kolme aasta jooksul nende ettevõtte käive kasvab. 12 kuu lõikes usub Eestis käibe kasvu 70% ettevõtjatest,” rääkis samal ajal Davosis avaldatud globaalse tippjuhtide uuringu avaldanud PwC Eesti partner Ago Vilu.
“Kui töötajad võivad rõõmustada, sest 70% tippjuhtidest lubab palgatõusu, siis tippjuhtide palgatõusu prognoosid nii paljulubavad pole,” lausus Vilu. Tippjuhtide palka lubavad tõsta pooled ettevõtted.
Suurim oht oskustööjõu puudumine. Suurimaks äririskiks peavad maailma tippjuhid oma ettevõtte kasvuootustele kasvavat maksukoormust ja vajalike oskustega tööjõu kättesaadavust. Eestis on esikohal just see viimane – vajalike oskustega tööjõu puudus. “Isegi kasvav elektri hind ei suutnud ületada pingereas vajalike oskustega tööjõu ebapiisavust,” märkis Vilu. Eesti tippjuhtide äririskide pingereas oli teisel kohal kasvav energia- ja toorainekulu, kolmandal kohal muutused tarbijakäitumises ja ostujõud.
Tippjuhtide globaalne meeleolu on aastaga langenud, vaid 36% on veendunud oma ettevõtte kasvus 2013. aastal. Eesti olulistest kaubanduspartneritest on Venemaa tippjuhid ülipositiivsed, Saksamaa juhid keskmiselt positiivsed ja Skandiaania tippjuhid pigem negatiivsed.
“Pigilinde” uuringus polnud. Majandusanalüütiku Heido Vitsuri sõnul olid uuringust ilmselt väljas nn pigilinnud – ettevõtted, kel nii hästi ei lähe. “See uuring on Eesti aktiivsema osa hinnang olukorrale,” tõdes Vitsur. Tema sõnul sai uuringuga kinnitust see, mida me juba viimased kaks aastat oleme teadnud – oskustööjõu küsimus on probleem number üks. “Seda probleemi lahendamata me edukad olla aga ei saa,” tõdes Vitsur ja lisas, et surve, mis tööturul praegu on, viib vältimatu palgatõusuni. “Kui Eesti üks konkurentsieelis on praegu suhteliselt odav tööjõud, siis meie konkurentsivõime üks komponent hakkab nüüd vähenema. See on topeltohtlik,” märkis Vitsur ja tõdes, et ega see 5% palgatõus tegelikult noori inimesi välismaale minemast ei takista, küll aga mõjub konkurentsivõimele.
Kõige üllatavam oli Vitsuri jaoks ettevõtete optimistlikkus käivete kasvatamise suhtes. “See oli üllatav olukorras, kus maailmas on väga suur ebastabiilsus ja kus meie kõige tähtsamad kaubanduspartnerid Skandinaaviamaad kaotavad usku lähemasse tulevikku,” rääkis Vitsur.
“Kas on probleem selles, et informatsioon raskustest jõuab meieni hilinemisega või tõesti on meie ettevõtjad leidnud sellise unikaalse niši, mis on just kriisiolukorras Eesti ettevõtetele andnud kasvuvõimaluse võrreldes Euroopa teiste ettevõtjatega? Loomulikult kasv Venemaa ja Läti suunal on pannud Eesti ettevõtjad mingil määral erandlikku olukorda, kuid see ei ole kogu seletus,” arutles Vitsur.
Molycorp Silmeti juhi David O’Brocki sõnul nende ettevõte tänavu käivet kasvatada ei plaani. “Mina ei olnud üks neist, kes prognoosis tänavu käibe kasvu. Põhjus on selles, et 2011. aasta oli meil väga hea, 2012 päris hea, aga ma kardan, et 2013 ei tule nii hea aasta,” lausus O’ Brock. Samas lisas ta, et kolme aasta pärast kasvab nende käive juba jälle, sest käimas on mitmesugused arendused.
Palka kavatseb tõsta ka Silmet. “Plaanime küll palku tõsta, kuid sellest ma ei saa avalikult enne rääkida, kui emaettevõte pole meie eelarvet kinnitanud. Kõige suurem palgatõus tuleks meil tehasetöötajatele. Administratsiooni inimesed saaksid pigem inflatsiooni tekitatud tõusu,” lisas ettevõtja.
Ettevõtjad mures Aasia turu languse pärast. Globaalselt peeti peeti suurimaks riskifaktoriks Hiina SKP aastakasvu langust alla 7% ning USA majandussurutist. David O’Brock nõustub tippjuhtide murega.
“Tootmine on üle läinud Hiina, kuid ka hiinlased tahavad ilusti elada ja see võib üldist kasvu aeglustada. See välja toodud 7,5% võib probleeme tekitada küll,” lisas ta.
Seotud lood
Kõnekeskuse ja klienditoe teenus läbi välise partneri kogub viimastel aastatel populaarsust – see on hea võimalus kokku hoida tööjõukuludelt. Kui teised sarnase teenuse pakkujad vastavad vaid klientide kõnedele, teeb Foruse eriliseks operatiivsus reageerida kiirelt kohapeale patrullekipaaži ja tehnikutega.
Enimloetud
4
Lembit Lump: ei tohiks keegi kuri olla
5
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Hetkel kuum
Ennustab riigivõlakirjadele vähest kauplemist
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Tagasi Äripäeva esilehele